Endoprotezoplastyka – rehabiltacja przed i po zabiegu
Jakie są wskazania do endoprotezoplastyki i dlaczego zalecana jest rehabilitacja przed zabiegiem?
Wskazaniem do wykonania endoprotezoplastyki stawu biodrowego czy kolanowego są duże uszkodzenia stawów, które powodują dolegliwości bólowe. Jeśli ból jest stały, często występuje w nocy, a leki przeciwbólowe czy metody terapeutyczne nie pomagają, zabieg endoprotezoplastyki jest zalecany.
Rehabilitacja przed operacją przyspiesza powrót do aktywności po zabiegu, ułatwia rehabilitację pooperacyjną, zmniejsza napięcia mięśniowe oraz ból w okolicach zmienionego chorobowo stawu.
Po jakim czasie należy rozpocząć rehabilitację i dlaczego jest tak ważna?
Pierwsze zabiegi rehabilitacyjne powinny być przeprowadzone już w pierwszej dobie po zabiegu. Istotne jest bowiem, aby przywrócić prawidłowe krążenie i uniknąć powikłań, takich jak zakrzepica. Rehabilitacja pacjenta z endoprotezą w początkowym etapie skupia się na utrzymaniu lub zwiększeniu siły mięśniowej w okolicy kompleksu objętego operacją. W ciele człowieka, które podlega unieruchomieniu, bardzo szybko zmniejsza się obwód tkanki mięśniowej, a co za tym idzie zmniejsza się siła. Zadbanie o odpowiednią siłę i elastyczność mięśni prowadzi do kolejnego etapu rehabilitacji, czyli nauki chodzenia z przyrządami ortopedycznymi. W procesie powrotu do sprawności bardzo ważne są również ćwiczenia propriocepcji, które mają na celu niejako skalibrowanie naszego układu nerwowego do nowego mechanicznego stawu biodrowego. Zauważamy w trakcie rehabilitacji, że z tym jest największy problem, który potem rzutuje na zaburzenia równowagi ciała, a w konsekwencji wpływa na ryzyko upadków.
Jak wygląda rehabilitacja po endoprotezoplastyce w Reh-Medica?
Rehabilitacja po endoprotezoplastyce w Reh-Medica to szereg różnych procedur, które wykonujemy, aby pacjent odzyskał jak najszybciej sprawność. Podstawą naszej pracy są ćwiczenia indywidualne, które są najważniejszą formą usprawniania pacjenta właśnie po takiego rodzaju operacji. Dysponujemy szerokim wachlarzem technik od terapii manualnej po suche igłowanie, terapię narzędziową czy też terapię wisceralną. Oferujemy również ćwiczenia w odciążeniu, jeżeli doszło do dużej utraty tkanki mięśniowej, co stanowi pierwszy krok do zbudowania siły pacjenta, a także ćwiczenia grupowe. Jest to trzon naszej pracy z pacjentem, który uzupełniamy odpowiednio dobranymi do jego stanu zabiegami z fizykoterapii, takimi jak: laseroterapia, krioterapia, magnetoterapia, hydroterapia czy elektroterapia.
Lic. Edwin Wierzbicki
Fizjoterapeuta/trener medyczny w Reh-Medica przy ul. Fieldorfa 18
Tekst informacyjny Reh-Medica