Festiwal „Przestrzeń wolności”

Gwara warszawska, klimat Kercelaka, tenorzy w repertuarze Kiepury, film „Warszawa 1935”, przeboje przedwojennych kabaretów, zakopanie kapsuły czasu, a na koniec „Rozkwitały pąki białych róż” i „Przeżyj to sam” – to tylko niektóre punkty z programu Festiwalu „Przestrzeń wolności”, jaki odbędzie się w sobotę, 13 października na Krakowskim Przedmieściu.

Stare samochody i gra w trzy karty

Plenerowy festiwal, zorganizowany w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, odbędzie się na Trakcie Królewskim od pomnika Kopernika do pl. Zamkowego, od godz. 12.00 do 20.00. Chodząc od strefy do strefy będzie można posłuchać i obejrzeć wiele atrakcji przygotowanych na ten dzień. Na całym Krakowskim Przedmieściu spotkać będzie można orkiestry dęte, teatry uliczne, zabytkowe samochody i autobusy. Nad wydarzeniem czuwać będą również marszałek Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski oraz William Lindley.

Przy pomniku Kopernika w strefie Starej Warszawy, od godz. 12.00 do 18.00, publiczność do zabawy zaprosi grupa „Warszawiaki”, propagująca gwarę warszawską i wszystko, co łączy się z czasami przedwojennymi – m.in. Kabaret Wiecha i Kapelę Czerniakowską. 

Sto lat temu w Warszawie

Na scenie przy hotelu Europejskim, od godz. 12.00 do godz. 18.00, w przestrzeni nazwanej Salonem Warszawy, rozciągającej się od kościoła Wizytek do ul. Karowej, zaplanowaliśmy koncerty i potańcówki przy dźwiękach Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej oraz Voice Bandu z Eweliną Flintą, która wystąpi o godz. 14.00. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się program „Pióra, rewie i kabaret”, w którym przypomnimy słynne przeboje warszawskich teatrzyków. W Domu Spotkań z Historią w Starym Kinie będzie można obejrzeć pięć warszawskich prezentacji (ok. 35 min. każda) ilustrowanych bogatym materiałem filmowym. W przerwach zapraszamy na film „Warszawa 1935”.

Program

Godz. 12.00 – Sto lat temu w Warszawie – Prowadzenie: Jerzy S. Majewski (varsavianista)

Godz. 13.00 – Warszawa zapamiętana, czyli stolica we wspomnieniach mieszkańców. Na podstawie zbiorów AHM – Prowadzenie: Iwona Makowska (Archiwum Historii Mówionej)

Godz. 14.00 – Jak stolicę budowano – Prowadzenie: Ryszard Mączewski (varsavianista, Fundacja Warszawa 1939.pl)

Godz. 16.00 – Warszawa na sportowo – Prowadzenie: Robert Gawkowski  (historyk sportu)

Godz. 17.00 – Się kręci! Czyli jak produkowano filmy w Warszawie – prowadzenie: Joanna Preizner (filmoznawczyni)

 Kapsuła czasu i pączki z Górczewskiej

Kulminacyjnym punktem programu o godz. 15.00 będzie zakopanie kapsuły czasu u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Karowej. W ziemi zostanie umieszczona „Księga wolności” (w wersji papierowej i elektronicznej), do której warszawiacy przez kilka miesięcy wpisywali swoje życzenia dla stolicy i jej przyszłych mieszkańców. Kapsuła pomieści także różne pamiątki z naszego dnia dzisiejszego m.in. dane warszawskie, flagę i herb miasta, partyturę „Warszawskiego poloneza dla Niepodległej”, a także recepturę najsłynniejszych warszawskich pączków Cukierni Zagoździńskich. Mamy nadzieję, że kapsuła zostanie odkopana dopiero za sto lat w 2118 roku.

Umieszczenie jej w ziemi odbędzie się niedaleko hotelu Bristol, z balkonu którego trzech tenorów zaśpiewa najsławniejsze piosenki Jana Kiepury.

Tak zmieniła się Warszawa

Oprócz podróży w czasie – poprzez ostatnie stulecie historii Warszawy skupimy się również na perspektywach rozwoju stolicy. Liczne wystawy, warsztaty i prezentacje (pod Biblioteką Rolniczą) współorganizowane ze spółkami miejskimi, pokażą zmiany jakie w ostatnich latach zaszły w stolicy. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych – malowanek, zgadywanek, warsztatów ekologicznych i plastycznych.

„Przeżyj to sam” na całe gardło

Festiwal zakończymy o godz. 18.00 koncertem na pl. Zamkowym z udziałem gwiazd polskiej estrady oraz wspólnym śpiewaniem widzów. W repertuarze koncertu znajdą się piosenki sprzed stu lat, które były szlagierami dla naszych prababek oraz przeboje współczesne. Usłyszymy m.in.: ”Rozkwitały pąki białych róż”, „Sen o Warszawie”, „Upływa szybko życie”, ”Zanim zrozumiesz”, „Warszawa da się lubić”, „Małgośka”, „Stacja Warszawa”, „Kocham Cię jak Irlandię”, „Piosenka o mojej Warszawie”, „Przeżyj to sam”, „Chcemy być sobą” i wiele innych.

Wystąpi wiele gwiazd polskiej estrady i telewizji – Monika Dryl, Danuta Błażejczyk, Kasia Popowska, Siostry Melosik, Agnieszka Twardowska, Małgosia Ostrowska, Ewelina Lisowska, Natalia Sikora, Andrzej Krzywy, Filip Lato, Łukasz Zagrobelny, Grzegorz Wilk, Piotr Salata oraz chór Sound and Grace. Artystom towarzyszyć będzie orkiestra pod dyrekcją Tomasza Szymusia. Koncert poprowadzi Barbara Kurdej – Szatan.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Stołeczne Warszawa. /um/

Fot. wikimedia.org

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content