Film o gen. Zbigniewie Ścibor-Rylskim ps. “Motyl”

W najbliższe dwa weekendy: 10-11 i 17-18 sierpnia, można obejrzeć fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o gen. Zbigniewie Ścibor-Rylskim ps. “Motyl”, w reż. Małgorzaty Bramy.

Pokazy odbędą się w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20, o godz. 16. Wstęp jest wolny.

Historia filmu oparta jest m.in. na relacji ostatniego żyjącego żołnierza Batalionu “Czata 49”, podkomendnego “Motyla”, żołnierzy ze Zgrupowania “Radosław” i innych oddziałów powstańczych i wojskowych oraz Jego znajomych i przyjaciół. Zbigniew Ścibor – Rylski został odznaczony m.in. dwukrotnie Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. “Motyl” był żołnierzem SGO “Polesie” walczącym pod rozkazami generała Kleeberga, żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej walczącym w 27 Wołyńskiej Dywizji AK i w Powstaniu Warszawskim.

W latach 2004 – 2014 był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był również członkiem założycielem, a w latach 1989-1994 i 1997-2018 prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Został też Honorowym Obywatelem Warszawy.

Źródło: Urząd Miasta