Fizjoterapia ratunkiem dla kręgosłupa
Kręgosłup, czyli 24 kręgi oraz kość krzyżowa, którą tworzy 5 zrośniętych ze sobą kręgów krzyżowych i kość ogonowa z 4 zrośniętych kręgów. Schemat jego budowy nie jest skomplikowany, trudne jednak bywają w leczeniu dolegliwości z nim związane, a te w dzisiejszych czasach są bardzo częste. Jak sobie z nimi radzić?
Kręgosłup to element szkieletu człowieka, który pełni rolę narządu ruchu, osłony rdzenia kręgowego i narządu podporowego; łączy m.in. tułowie z kończynami dolnymi i dlatego bardzo często problemy np. ze stopą czy kolanami mogą wpływać na kondycję kręgosłupa, i na odwrót. Podobnie, gdy miednica nie jest prawidłowo ustawiona. To tylko niektóre czynniki, mogące wpływać na nieprawidłową pracę kręgosłupa, a co za tym idzie dolegliwości bólowe utrudniające normalne funkcjonowanie. Często poza samym bólem pojawia się też drętwienie kończyn ograniczające poruszanie. I tak naprawdę problemy nie są związane ani z ogólnym stanem zdrowia ani z wiekiem. W dzisiejszych czasach jest kilku głównych winowajców coraz częstszych problemów z kręgosłupem.
– Siedzący tryb życia, długotrwały stres, ograniczenie codziennej aktywności czy niewłaściwie zbilansowana dieta uboga w składniki zapewniające właściwy rozwój i funkcjonowanie całego organizmu predysponują do występowania stanów chorobowych i spadku odporności na przeciążenia, wpływają negatywnie na kondycję kręgosłupa, co skutkuje bólem i długotrwałym napięciem. Często pojawia się ono w okolicy karku i barków (stres, niewłaściwa postawa, przeciążenie) lub w okolicy lędźwiowej (mała aktywność ruchowa, wady postawy, długotrwałe napięcie). Nieleczone dolegliwości prowadzą do poważniejszych schorzeń, takich jak dyskopatia lub zwyrodnienia – mówi Anna Gil, fizjoterapeuta z centrum Boramed i dodaje, że nawet przy uprawianiu sportu nie ma gwarancji, że problemów z kręgosłupem nie będzie.
Kłopotów może przysporzyć nie tylko uraz albo kontuzja. Wysiłek fizyczny dawkowany niewłaściwie, w nieodpowiedni sposób, może prowadzić do poważnych kłopotów. Zanim zdecydujemy się na sport czy aktywność fizyczną, warto zasięgnąć rady naprawdę doświadczonego fizjoterapeuty, który sprawdzi stan układu kostno-stawowego i da odpowiednie zalecenia; wskaże, co pomoże, a co może zaszkodzić.
Niestety, bardzo często wiele osób lekceważy problemy z kręgosłupem. Pojawiający się ból tłumią tabletkami przeciwbólowymi, które przynoszą chwilową ulgę. Schorzenie nie zniknie od takich lekarstw, a będzie się rozwijać, dlatego nie warto czekać, a jak najszybciej wybrać się do specjalisty.
Fizjoterapeuta w centrum Boramed dopyta o wiele szczegółów związanych z naszym zdrowiem – przeprowadzi wywiad, po to by postawić diagnozę. Potem zaplanuje leczenie. Dzięki temu będzie ono skuteczne.
– Przykładowo ból w dolnej części kręgosłupa może być spowodowany niedomaganiem nerek lub schorzeniami ginekologicznymi – mówi Anna Gil. – Z drugiej strony uszkodzenie dysku międzykręgowego może wpływać na przykład na pęcherz moczowy czy na układ pokarmowy. Zdarza się, że jakiś segment ruchowy kręgosłupa jest źle ustawiony i w wyniku tego zaczyna naciskać na nerwy, które oplatają np. układ pokarmowy, a to może wpływać niekorzystnie m.in. na perystaltykę jelit. Oprócz wzdęć i zaparć mogą pojawić się również bóle podobne do miesiączkowych albo imitujące zapalenie wyrostka robaczkowego. A przyczyną jest przecież „awaria” kręgosłupa! Dlatego należy pamiętać, że czasem niepokojące bóle, np. ucisk w klatce piersiowej, drętwienie ręki, zawroty głowy, wzdęcia, zaparcia czy zaburzenia miesiączkowania, mogą być powiązane z problemem kręgosłupa.