Granie w rytmie serca

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami! Mieszkańcy prawobrzeżnej części Warszawy okazali się ludźmi wielkiego serca i jak co roku hojnie wsparli Orkiestrę. „Mieszkaniec” prezentuje krótkie podsumowanie, ile udało się zebrać!

Największy stołeczny Sztab WOŚP Warszawa (działający m.in. na terenie Targówka i Pragi Północ i części Białołęki), skupił się głównie na obsłudze 376 grup wolontariuszy (średnio grupa składała się z 2-3 osób). Zebrali ponad 395 tysięcy złotych (dokładna kwota zostanie poznana na początku marca), średnio na puszkę przypadło 1050,87 złotych. Nie obyło się bez rekordów – wolontariusz Tomek 6129,97 złotych, a Żenia i Andrzej razem zebrali 7018,19 złotych.

Na Białołęce działało też kilka innych sztabów. Wśród nich sztab Białołęka z 50 wolontariuszami, który działał w Białołęckim Ośrodku Sportu i w Galerii Północnej. W ramach finału przygotowano tam wiele atrakcji, w tym mecz charytatywny, gry i zabawy dla najmłodszych, pokazy taneczne oraz występy artystyczne i sportowe. Zebrano ponad 33 tysiące złotych z puszek i licytacji. Również w Areszcie Śledczym w Warszawie-Białołęce na prośbę osadzonych udostępniane były druki, na których mogli przekazać środki finansowe ze swojego indywidualnego konta, aby wesprzeć WOŚP – uzbierano 2871 złotych od 90 osadzonych.

W Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej od południa do późnych godzin wieczornych biło zaś serce WOŚP na Pradze-Południe. Ze wstępnych obliczeń wynika, że zebrano ponad 62 tysiące złotych. Odbyło się kilka licytacji, w tym wyrzeźbionej w jednym egzemplarzu „Syrenki grochowskiej” autorstwa twórcy słynnych, praskich aniołków Marka Sułka (została zlicytowana za tysiąc złotych). Nie zabrakło też występów artystycznych dla młodszych i starszych.

W Rembertowie sztab działał przy Publicznej Szkole Podstawowej STO im. rtm. Witolda Pileckiego. Pierwsi wolontariusze wyruszyli na ulice jeszcze przed godziną ósmą. W sumie działało tam 40 zespołów wolontariuszy w składzie 3-5 osób. Powodzeniem cieszyła się tradycyjna aukcja precjozów i gadżetów zorganizowana w szkole. W sumie zebrano tam prawie 43 tysiące złotych.

Na stołecznych ulicach pojawił się też zabytkowy Ikarus, w którym można się było dowiedzieć, jak stać się superbohaterem! Za datek do puszki otrzymywało się bowiem nie tylko serduszko, ale także lekcję masażu serca i sztucznego oddychania.

 fot. WOŚP Warszawa


Finał WOŚP odbył się 14 stycznia 2018 roku. Deklarowana kwota, która zasili konto Fundacji to ponad 81 milionów (dokładna kwota będzie znana na początku marca). Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na wyrównanie szans w leczeniu noworodków, w tym na zakup specjalistycznego sprzętu. Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie.Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content