Grudzień 2023 w warszawskim ZOO
Czas płynie nieubłaganie. Człowiek się nawet nie spostrzegł, gdy nadszedł grudzień a z nim święta i Sylwester. Wiele się działo w 2023 roku w warszawskim ogrodzie zoologicznym. Przybyło trochę zwierząt, a niektóre odeszły. Staramy się na bieżąco informować Was o tym, co dzieje się w stołecznym ZOO. Tym razem zobaczmy, co ciekawego działo się w nim z ostatnim miesiącu 2023 roku.
Nowi mieszkańcy ptaszarni – bławatniki kajeńskie
Skoro mowa o nowych mieszkańcach warszawskiego ZOO. Pod koniec 2023 roku ptaszarnia stołecznej menażerii wzbogaciła się o bławatniki kajeńskie (Cotinga cayana). Póki co nie można ich jeszcze oglądać, ponieważ przebywają jeszcze na kwarantannie na zapleczu ZOO.
Te piękne ptaki pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie zamieszkują lasy deszczowe. Samce szczycą się jaskrawym niebieskim upierzeniem. Samice są mniej barwne – ich upierzenie jest bardzo stonowane, a zatem również maskujące/ochronne. To ważne, ponieważ od momentu złożenia jaja tylko samica zajmuje się inkubacją oraz opieką nad pisklęciem.
Warto podkreślić, że warszawskie bławatniki kajeńskie to jedyni przedstawiciele swojego gatunku w polskich ogrodach zoologicznych.
Narodziny kanczyla jawajskiego
Choć mamy zimę, w warszawskim ogrodzie zoologicznym nadal przychodzą na świat nowe zwierzęta. 21 grudnia urodził się kanczyl jawajski (Tragulus javanicus). Malucha można oglądać w ptaszarni. Jego rodzice, Linda i Arnold czule się nim opiekują. Nie wiadomo jeszcze, jakiej zwierzak jest płci, ale czuje się dobrze i nie odstępuje swojej mamy na krok!
Kanczyle jawajskie są jednymi z najmniejszych jeleni na świecie. Dorosłe osobniki dorastają do 50–53 cm długości i ważą 1,7–2,1 kg. Dlatego nazywane są myszolejeniami. W naturze zamieszkują lasy tropikalne południowo-wschodniej Azji. żyją w niewielkich grupach rodzinnych i prowadzą nocny tryb życia. Są terytorialne, samce oznaczają swoje tereny zapachem. Na wolności żywią się głównie roślinami, w niewoli chętnie jedzą również owady.
Mały pancernik
A skoro o narodzinach mowa, to koniecznie musimy wspomnieć o tym, że na początku grudnia w ptaszarni przyszła na świat bolita południowa (Tolypeutes matacus). To już szósty przedstawiciel tego gatunku urodzony w stołecznej ptaszarni.
Mała bolita nie wychodzi jeszcze z gniazda które samica zrobiła w wypróchniałym pniaku. Kiedy matka opuszcza młodego, przysypuje go warstwą kory, która z jednej strony powoduje, że maluch jest niewidoczny a z drugiej zapewnia mu termiczny komfort.
Bolity, zwane pancernikami, żyją we wschodniej Boliwii, w południowo-zachodniej Brazylii, w Gran Chaco w Paragwaju i w północnej oraz środkowej Argentynie. Prowadzą głównie nocny tryb życia.
Połatka wyjechała do nowego domu
Jedne zwierzaki pojawiły się w stołecznym ZOO, a inne go opuściły W drugiej połowie grudnia 3,5-letnia samica żubra europejskiego (Bos bonasus) imieniem Połatka wyjechała do nowego domu w w pokazowej zagrodzie żubrów w Kopnej Górze, w Nadleśnictwie Supraśl. Żubrzyca jest córką Pociemnej i Pomagiera.
Położona na skrzyżowaniu licznych szlaków zagroda w Kopnej Górze jest jedną z głównych atrakcji na obszarze Puszczy Knyszyńskiej. To także unikalne miejsce wpisane w strategię ochrony żubra, gdzie można obserwować te majestatyczne zwierzęta z bliska.
Nowa atrakcja akwarium – chełbie modre
21 grudnia 2023 roku w w budynku Hipopotamiarnia i Akwarium Morskie Warszawskiego ZOO pojawiła się nowa ekspozycja. To akwarium z chełbiami modrymi (Aurelia aurita). Meduzy żyją dość krótko, zaledwie kilka miesięcy, ale są hodowane na zapleczu ZOO, więc populacja jest cały czas uzupełniana.
Chełbia modra to gatunek kosmopolityczny zamieszkujący oceany od 70° szerokości północnej do 40° szerokości południowej. Jest najczęściej spotykanym przedstawicielem gromady krążkopławów w Bałtyku.
13 urodziny Gregora i Aleuta
2 grudnia swoje 13 urodziny świętowały niedźwiedzie polarne (Ursus maritimus) Gregor i Aleut. Były niedźwiedziowe smakołyki, majonez, niedźwiedziowe lody, tort sushi z łososia oraz zabawki przygotowane przez Opiekunów, które baaardzo spodobały się jubilatom. Nie zabrakło też konkursów z nagrodami dla Gości. Ci, którzy znali odpowiedzi na najtrudniejsze niedźwiedziowe pytania mogli wygrać torbę eko z misiową pupą oraz książkę o mieszkańcach Warszawskiego ZOO, przygotowaną przez Dream Music & Dream Books we współpracy z Opiekunami z Drapieżniki Warszawskiego ZOO.
/JPN/
Źródło i foto: ZOO