Indywidualne obuwie ortopedyczne
Czyli o tym, jak i gdzie szyje się buty medyczne oraz kto się tym zajmuje.
Niedawno w „Mieszkańcu” pisaliśmy o rodzinnej firmie z tradycjami – Zakładach Ortopedycznych im. Wacława Omiotka mieszczących się w warszawskim Aninie przy ul. Kajki 28.
Dzisiaj skupimy się trochę bardziej szczegółowo na jednym z ich najważniejszych produktów – na miarowym obuwiu ortopedycznym. Otóż ten typ zaopatrzenia to zdecydowanie podstawa działalności firmy. Buty szyje się tu od samego początku, czyli od 1935 roku.
Obecnie w firmie dominują nowoczesne technologie, skanery 3D, komputerowe programy do projektowania sprzętu ortopedycznego i frezarki CAD/CAM. Natomiast w kwestii obuwia niewiele się zmieniło. Wykonanie indywidualnego obuwia ortopedycznego, to wciąż niezwykle ciężka i żmudna praca, wymagająca ogromu doświadczenia i umiejętności, które zdobyć można tylko i wyłącznie ucząc się od starszych mistrzów rzemiosła.
Technologia niewiele się zmieniła. W dalszym ciągu należy pobrać miarę, wykonać kopyta, wyciąć skórę, uszyć cholewki i zaćwiekować buta. Wszystkie te czynności pracownicy wykonują ręcznie, przy nieznacznej pomocy obrabiarki czy prasy.
Na Kajki 28 wykonuje się buty na wszelkie schorzenia układu ruchu i deformacje stopy. Mamy tu na myśli takie jednostki chorobowe, jak m.in.:
- haluxy/paluchy koślawe
- stopy płasko koślawe
- reumatoidalne zapalenie stawów
- stopa cukrzycowa
- płaskostopie poprzeczne/podłużne
- stopa końsko-szpotawa
- palce młotkowate
- dna moczanowa
- nerwiak Mortona
- obuwie dla dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym
- obuwie dla dzieci do ortez typu AFO DAFO
- skrócenie kończyny dolnej
i wiele innych…
Placówka ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, zatem wszystkie typy obuwia mogą być współfinansowane ze środków NFZ, co dość znacznie obniża koszty ponoszone bezpośrednio przez pacjenta.
Żeby tak się stało potrzebny jest wniosek na zaopatrzenie ortopedyczne wystawione przez jednego z lekarzy specjalistów (ortopeda, chirurg traumatolog, neurolog, diabetolog, reumatolog, chirurg onkolog, chirurg dziecięcy, chirurg ogólny oraz lekarz specjalności rehabilitacji ruchowej). Każdy z wyżej wymienionych ma możliwość wypisania takiego wniosku. Warto podczas wizyty lekarskiej dopytać się o taką możliwość, ponieważ dla wielu pacjentów takie obuwie lecznicze, to duże ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu, a niewiele osób zdaje sobie sprawę z możliwości wykonania butów „na obstalunek”. Oczywiście buty można wykonać też w formie pełnopłatnej.
Warto również wspomnieć o materiałach wykorzystywanych w Zakładach Ortopedycznych na Kajki.
Zarówno skóry, jak i materiały używane do wykonywania podeszew są najwyższej jakości. Skóry wierzchnie to głównie skóry bydlęce i kozie z polskich i włoskich garbarni. Futrówka wyściełająca wnętrze butów jest bardzo delikatna, nie uczula i jest miła w dotyku. Styrogumy, spody gumowe i krupony bydlęce to materiały, które wykorzystuje się do produkcji podeszew.
Bardzo ważna zarówno dla pacjentów, jak i dla pracowników jest piecza, jaką nad działem obuwia ortopedycznego sprawuje pan Jerzy Omiotek. Jego niepodważalne ponad 50-letnie doświadczenie w zakresie wykonawstwa miarowego obuwia ortopedycznego jest bezcenne.
Pan Jerzy od ponad 20 lat jest starszym cechu rzemiosł skórzanych im. Jana Kilińskiego znajdującego się na warszawskim Starym Mieście, był wielokrotnie odznaczany za działalność na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Wyróżniony został przez prezydentów RP m.in. Złotym Krzyżem Zasługi czy Szablą Kilińskiego.
Swoją wiedzę przekazuje pracownikom i swojemu wnukowi, który jest zarazem jego następcą. Dzięki działalności firmy opartej na wielopokoleniowej rzemieślniczej tradycji, warszawiacy mogą być spokojni, że w razie potrzeby będą mieli gdzie wykonać obuwie ortopedyczne, nawet w dość odległej przyszłości. W świecie, gdzie prawdziwe rzemiosło zanika, a szeroko rozumiana komputeryzacja obecna jest niemal w każdej dziedzinie życia, taka placówka to prawdziwy skarb.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani miarowym obuwiem ortopedycznym, polecamy odwiedzenie strony internetowej Zakładów Ortopedycznych im. Wacława Omiotka i umówienie się na wizytę. Sama strona, to świetne miejsce do zapoznania się z ofertą firmy, obejrzenia archiwalnych i aktualnych materiałów wideo o działalności firmy oraz przyjrzenia się fasonom obuwia.
Zapraszamy na stronę: http://www.zow-warszawa.com.pl/
Zakłady Ortopedyczne im. Wacława Omiotka
ul. Kajki 28, 04-634, Warszawa Anin
tel. 22 812 09 24, 22 812 15 15
tel./faks 22 619 94 25
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 8.00 – 16.00