„Inka” w kinie i na rondzie

Niedługo do dystrybucji trafi film pt. „INKA. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”. Jego twórcą jest współpracującego od lat z „Mieszkańcem” artysta-grafik Jacek Frankowski. Premiera dokumentu zapowiadana jest na 28 lutego w Kinie Luna.

Film o historii „Inki” wyprodukowała ART.-WIZJA dla Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. – Film będzie do dyspozycji IPN dla celów edukacyjnych. Będzie prezentowany młodzieży i emitowany w telewizji – mówi Jacek Frankowski.

 

 

 

 

 

Inka w oddziale V Wileńskiej Brygady AK.

Na sesji rady Pragi-Południe (7 lutego) samorządowcy z PiS wyszli z inicjatywą nadania nazw dwóm rondom. Pomysł poprali radni z PO i lewicy.

Rondko przy zbiegu ul. Poligonowej i Kompasowej (na zdjęciu) może nosić nazwę im. ppor. Antoniego Wodyńskiego ps. „Odyniec”. Inicjatywę nadania nazw relacjonował radny Paweł Zalewski z PiS.

– Mamy wątpliwości, czy to nie miejsca o zbyt małej randze dla upamiętnienia tych bohaterów – zastanawiała się głośno szefowa klubu PO Bożena Manarczyk. W dyskusji wspomniano, że niezbyt aktualna stała się nazwa jednej z ulic Gocławia – Jugosłowiańskiej. I może zmiana tej nazwy byłaby dobrym uhonorowaniem żołnierzy zamordowanych przez komunistyczne władze. Jednak zmiana nazwy ulicy pociąga za sobą olbrzymie koszty (m.in. wymiany dokumentów osób przy niej mieszkających).

– Włączmy się w politykę historyczną i nazwijmy to co mamy – namawiał w imieniu wnioskodawców Krzysztof Wysocki.

Rondem im. ppor. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” miałoby zostać nazwane miejsce u zbiegu ul. Kapelanów Armii Krajowej, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Poligonowej (na zdjęciu).

Po podpisaniu uchwał przez przewodniczącego rady Pragi-Południe Marcina Klusia trafią one do władz Warszawy. Ostateczną decyzję w sprawie proponowanych nazw podejmą stołeczni rajcy.

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content