Irena Women’s Run

W sobotę, 20 października, o godz. 12.00 wystartuje Irena Women’s Run. Pięciokilometrowy bieg, poświęcony pamięci Ireny Szewińskiej – najwybitniejszej polskiej lekkoatletki, jest wyrazem wsparcia i promocji zdrowego i aktywnego trybu życia wśród kobiet.

Bieg Kobiet Irena Women’s Run to wyjątkowa inicjatywa dzięki niezwykłej osobowości, która stała się inspiracją do stworzenia tego projektu. Irena Szewińska to jedna z najsłynniejszych sportsmenek XX wieku i najwybitniejsza lekkoatletka w Polsce, siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich, dziesięciokrotna mistrzyni Europy. Kobieta czynu i wyczynu, tworząca naprawdę piękną historię sportu nie tylko kobiecego.

Rekordy świata, medale i zwycięstwa sprawiły, że w 1974 roku została uznana za najlepszą sportsmenką globu. Żaden inny polski sportowiec nie dostąpił tak wielkiego zaszczytu, jakim było odebranie z rąk prezydenta Francji najwyższego sportowego wyróżnienia – Medalu Grand Prix Francuskiej Akademii Sportu. Jej największy sukces to pobicie rekordu świata na 400 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku.

Po zakończeniu kariery sportowej Irena Szewińska działała w polskim i światowym ruchu olimpijskim, aktywnie działała na rzecz lekkiej atletyki i promowała udział kobiet w sporcie. To właśnie z jej inicjatywy w Warszawie odbywa się Bieg Kobiet, który wystartuje w najbliższą sobotę, 20 października, na Agrykoli.

Głównym celem biegu jest promocja zdrowia i aktywności ruchowej kobiet, prozdrowotne wdrażanie najprostszych form ruchu, motywacja i mobilizacja osób do czynnej aktywności w imprezach sportowych. Uczestnictwo w tym wydarzeniu uświadamia biegaczkom wartość sportu amatorskiego i popularyzowanie go, jako elementu dbałości o własne samopoczucie i zdrowie. Bieg ten umożliwia uczestnictwo szerokiej liczbie osób, które chcą rozpocząć przygodę ze sportem amatorskim lub podjąć próbę startu na dystansie 5 kilometrów.

Trasa biegu i zmiany w ruchu drogowym

Pięciokilometrowa trasa będzie rozpoczynać się i kończyć na ul. Agrykola. Uczestniczki biegu przebiegną przez Łazienki Królewskie, a następnie ulicami: J. Gagarina (jezdnia w kierunku ul. Belwederskiej) – Belwederska – Al. Ujazdowskie – Piękna – Górnośląska – Myśliwiecka do mety.

W godz. 11.30-13.00 ulice na trasie biegu będą wyłączone z ruchu kołowego. W tym czasie zamknięty zostanie wyjazd z ul. Parkowej na ul. J. Gagarina, połączenie ulic Klonowej i Bagatela z Al. Ujazdowskimi. Utrzymany będzie wyjazd z al. J.Ch. Szucha w ul. Koszykową. Jadący Al. Ujazdowskimi od strony pl. Trzech Krzyży będą musieli skręcić w prawo w ul. Piękną, a z ul. Rozbrat trzeba będzie skręcić w lewo w ul. Łazienkowską.  

Zachęcamy wszystkie warszawianki, aby już w najbliższą sobotę, 20 października, w imieniny Ireny Szewińskiej, podjęły sportowe wyzwanie i pojawiły się na starcie Irena Women’s Run. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się tutaj.

Więcej informacji o wydarzeniu i zapisach znajduje się tutaj.

Organizatorem SPORTING Irena Women’s Run jest Klub Biegacza Sporting. Wydarzenie współfinansuje m.st. Warszawa. /um/