IX edycja konkursu „Zielona Ławeczka”
Wystartowała kolejna edycja konkursu „Zielona Ławeczka”, polegającego na zaprojektowaniu osiedlowego miniogródka, w którym można spędzać przyjemnie czas z sąsiadami. Uczestnicy mają szansę otrzymać grant na jego stworzenie.
Zmień betonową pustynię w miniaturowy ogród!
Wiele miejskich osiedli obfituje w zaniedbane tereny. Często są to tzw. betonowe pustynie. Takie miejsca nie zachęcają, by spędzać w nich czas oraz źle wpływają na ludzką psychikę i mikroklimat.
Dobrze zaprojektowany miniogród jest nie tylko przestrzenią do odpoczynku i spotkań z sąsiadami. Zwiększa również bioróżnorodność, stwarzając miejsce do życia owadom, ptakom i innym zwierzętom. Warto zatem dokładać wszelkich starań, by takie miejsca tworzyć.
Konkurs „Zielona Ławeczka”, którego organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska, adresowany jest do mieszkańców otwartych osiedli, znajdujących się w miastach, w których mieszka więcej niż 10 tysięcy mieszkańców. Jego celem jest wsparcie grup społecznych, które chcą zmienić zaniedbane tereny na swoim osiedlu w miniogrody z ławeczką.
Grant, który można wygrać w konkursie, przeznaczony jest na zakup narzędzi, roślin, ziemi, ławki i innych elementów, które będą potrzebne do stworzenia miniogródka. Maksymalna wysokość nagrody dla ogrodu zaopatrzonego w mikroretencję wody wynosi 3000 zł, natomiast dla ogrodów bez mikroretencji to 2500 zł. (Mikroretencja jest systemem pozwalającym zatrzymywać wodę z opadów, co pozwala lepiej nawadniać glebę.)
Kto może brać udział w konkursie „Zielona Ławeczka”?
W konkursie „Zielona Ławeczka” mogą brać udział zespoły sąsiedzkie, składające się z minimum 5 osób z wytypowanym liderem. Zadaniem lidera będzie utrzymywanie kontaktu z administratorem modernizowanego terenu oraz z organizatorem konkursu. Natomiast zadaniem całej grupy jest zaprojektowanie miniogródka. Projekt ogródka powinien zawierać:
- opis aktualnego stanu terenu, który ma zostać zagospodarowany,
- nowy sposób aranżacji,
- kosztorys,
- harmonogram zaplanowanych prac,
- harmonogram późniejszych prac pielęgnacji gotowego miniogrodu.
Zadaniem grupy jest również zachęcenie jak największej liczby okolicznych mieszkańców do współudziału przy realizacji projektu.
Zespoły chętne do wzięcia udziału w konkursie muszą się zarejestrować do 17 maja 2023 roku. Termin przesyłania wypełnionych wniosków o grant upływa 7 czerwca 2023 roku. Odpowiednie formularze można znaleźć pod adresem https://zielonalaweczka.pl. Na tej stronie znajduje się również regulamin oraz szczegóły konkursu.
Nadesłane wnioski oceni specjalnie wybrana komisja sędziowska, w skład której wchodzić będą: architekt krajobrazu z Katedry Architektury Krajobrazu Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie oraz przedstawiciele organizatora.
Wszystkie zwycięskie zespoły będą mogły skorzystać z konsultacji z ekspertem, który doradzi jak najlepiej zagospodarować przestrzeń.
/JPN/
Lokalny Serwis Informacyjny w Warszawie
Foto: Pixabay