Jak bezpiecznie jechać autostradą? 4 najczęściej popełniane błędy
Autostrady są bardzo ważną częścią infrastruktury drogowej, umożliwiają wygodne i szybkie połączenia między miastami i regionami. Jednak mimo swojej wyjątkowej roli w ułatwianiu podróży, drogi szybkiego ruchu stanowią miejsce, w którym występuje wiele potencjalnych zagrożeń dla kierowców.
Niestety, nadal nie wszyscy wiedzą, jak należy podróżować autostradami, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg. Co zrobić, aby unikać najczęstszych błędów, które mogą prowadzić do wypadków i niebezpiecznych sytuacji? Jakie są cztery najczęściej popełniane błędy na autostradach i drogach ekspresowych? Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa, o których muszą pamiętać właściciele pojazdów samochodowych?
Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce
Obecnie w Polce jest ponad 1800 km autostrad. Od lipca tego roku autostrady państwowe, zarządzane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad będą bezpłatne dla samochodów osobowych i motocykli.
Pojazdy ciężarowe muszą wnosić opłaty za przejazd autostradami. Za darmo będzie można poruszać się m.in. na odcinku Stryków – Konin, Wrocław – Sośnica, autostrada A6 na całej długości, autostrada A8 na całej długości. Przejazd odcinkami zarządzanymi przez akcjonariuszy prywatnych nadal będą wymagały uiszczenia opłat w puncie pobrań. Obecnie są trzy płatne odcinki autostrad w Polsce. Jest to: odcinek Rusocin – Nowa Wieś, odcinek Konin – Nowy Tomyśl – Świecko, Katowice – Kraków.
W najbliższym czasie długość autostrad i dróg ekspresowych ma znacząco wzrosnąć. Program budowy autostrad zakłada, że do 2030 roku długość dróg ekspresowych oraz autostrad będzie wynosiła 6,1 tys. km. Więcej o tym, jak wyglądają autostrady w Polsce i w Europie na https://autostrady.com.pl/.
Nieprawidłowa prędkość na autostradzie
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych na autostradach i drogach szybkiego ruchu jest nieprawidłowa prędkość. Zarówno nadmierna, jak i zbyt niska prędkość mogą stanowić poważne zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg.
Zbyt szybka jazda może prowadzić do trudności w reakcji na niespodziewane sytuacje na drodze, takie jak nagłe hamowanie lub zmiana pasa ruchu. Z kolei zbyt niska prędkość może zakłócać płynny przepływ ruchu i prowadzić do kolizji z pojazdami poruszającymi się z odpowiednią prędkością.
Maksymalna, dozwolona prędkość na polskich autostradach wynosi 140 km/godz., na odcinkach dróg ekspresowych można się poruszać z maksymalną prędkością 120 km/godz. Osoby, które preferują wolniejszą jazdą, mogą wybrać wolniejszy pas i podróżować z prędkością ok. 90 km/godz. Przed podróżą autostradą warto przeczytać autostrady.com.pl/blog/pierwszy-raz-na-autostradzie/.
Manewry na autostradzie
Kolejnym często występującym problemem jest nieprawidłowe zachowanie na pasach ruchu. Kierowcy często nieprawidłowo zmieniają pasy, nie używają kierunkowskazów, zajmują pasy przeznaczone dla wolniejszego lub szybszego ruchu.
Aby ograniczyć ryzyko kolizji, należy zawsze używać kierunkowskazów przed zmianą pasa ruchu i przestrzegać zasad ruchu prawej strony. Nieprawidłowa zmiana pasa ruchu jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na autostradach. Planując manewr zmiany pasa, należy dokładnie się rozejrzeć i sprawdzić, czy nie zajedziemy nikomu drogi.
Warto pamiętać, że od 1 lipca 2023 roku obowiązuje zakaz wyprzedzania się ciężarówek na drogach szybkiego ruchu. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Zatrzymywanie się na pasie awaryjnym
To kolejny ważny błąd, który może skończyć się tragicznie. Pas awaryjny, według prawa o ruchu drogowym może być wykorzystywany jedynie w wyjątkowych sytuacjach np. w czasie awarii samochodu. Na pasie awaryjnym można dokonać niewielkich napraw samochodu, zmienić koło czy dolać paliwa. Ważne jednak, aby pamiętać, że kierowca może poruszać się pieszo jedynie za barierkami.
Korzystając z pasa awaryjnego, należy przestrzegać określonych zasad. Auto musi być ustawione blisko prawej krawędzi pasa, musi mieć włączone światła awaryjne. Kierowca i pasażerowie muszą opuścić samochód. Niezbędne jest również ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Niestety, niektórzy kierowcy traktują pas awaryjny jako miejsce do postoju, rozprostowania nóg czy zjedzenia kanapki. To zachowanie bardzo nierozsądne, które w najlepszym wypadku może zakończyć się mandatem.
Niedostateczna uwaga i rozproszenie
W dobie smartfonów i innych urządzeń elektronicznych kierowcy często stają się ofiarami rozproszenia i utraty koncentracji. Odbieranie telefonów, wysyłanie wiadomości tekstowych lub manipulowanie urządzeniami podczas jazdy może prowadzić do tragicznych wypadków. W czasie jazdy należy być skoncentrowanym wyłącznie na drodze. Polscy kierowcy lubią podróżować bez odpoczynku, co również jest bardzo niebezpiecznie i znacząco obniża poziom koncentracji.
Podróżowanie autostradą może być bezpieczne i wygodne, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dostosowanie prędkości do warunków ruchu, dbanie o właściwe zachowanie na pasach ruchu i utrzymanie pojazdu w dobrej kondycji to ważne elementy zapewniające bezpieczeństwa na autostradach.
Artykuł sponsorowany