Jak Bułhak i Nowosielski kościół stworzyli
Kościół pw. Opatrzności Bożej w Wesołej powstał i wypiękniał dzięki zaangażowaniu dwóch niezwykłych ludzi. Pierwszy to Emanuel Bułhak, który w 1935 r. ofiarował teren na budowę świątyni, drugi to Jerzy Nowosielski – projektant wnętrza.
Komitet budowy, zawiązany w 1933 r., planował pierwotnie wybudować kaplicę, jednak po przekazaniu gruntów przez Bułhaka zdecydowano o budowie kościoła.
Emanuel Bułhak sfinansował budowę oraz wskazał kształt przyszłego kościoła wg projektu włoskiego architekta Luigi Malgheriniego. Świątynia powstała w latach 1935-1939. Zbudowano jednonawowy kościół z czerwonej cegły z dwuspadowym dachem pokrytym ceramiczną dachówką.
W latach 50. XX w. powstał chór muzyczny na planie trapezu, schody do głównego wejścia oraz budynek zakrystii. Obok kościoła dobudowano dzwonnicę. Pod kierunkiem Jerzego Nowosielskiego i według jego koncepcji przebudowano chór. Artysta wykonał polichromie w absydzie i pod chórem muzycznym. Co ciekawe, Nowosielski miał lęk wysokości, dlatego polichromie stropu wykonał jego asystent.
Nowosielski zaplanował specjalne oświetlenie wnętrza poprzez różnokolorowe witraże. Zaprojektował żyrandole, ułożenie oraz kolor posadzki. Polichromiami ozdobił kaplicę zbudowaną przy kościele.
W 2004 r. kościół pw. Opatrzności Bożej w Wesołej przeszedł remont. Ceglane mury zostały docieplone i otynkowane, przez co świątynia utraciła oryginalny wygląd. W 2019 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wpisaniu budynku kościoła do rejestru zabytków.
Jerzy Nowosielski (1923-2011) – malarz, rysownik, scenograf, pedagog, filozof i prawosławny teolog. Mistrz ikonopisarstwa zafascynowany wschodnią liturgią. Tworzył ikony i polichromie w świątyniach prawosławnych, katolickich i grekokatolickich. Projektował całe kościoły i cerkwie. Decyzją Sejmu RP Jerzy Nowosielski jest jednym z patronów roku 2023.
Emanuel Bułhak (1865-1943) – polski arystokrata, mecenas sztuki, filozof, religioznawca, podróżnik. W 1925 r. ufundował place pod budowę klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej oraz kościoła parafialnego w Rembertowie. Fundator kościoła w Wesołej. Właściciel majątków ziemskich na terenie dzisiejszej Wesołej. Z początkiem XX w. wyprzedał i rozparcelował podwarszawskie majątki, czego wynikiem jest powstanie miejscowości letniskowych: Wola Grzybowska oraz Wesoła, które połączone po II wojnie światowej utworzyły miasto Wesoła, dzisiejszą dzielnicę Warszawy.
/OM, Lokalny Serwis Internetowy w Warszawie/
fot. mwkz.pl