Jak minął rok 2017?
Marek Borowski, senator RP
Dla naszego kraju to był jednocześnie dobry i zły rok. Dobry, bo spadło bezrobocie i wzrosły dochody rodaków (zwłaszcza rodzin wielodzietnych). Zły, bo PiS, łamiąc Konstytucję, podporządkował sobie nie tylko Trybunał Konstytucyjny, ale także sądy i media publiczne.
Ograniczane są swobody obywatelskie (np. w prawie o zgromadzeniach), a w parlamencie łamane prawa opozycji. To spowodowało pogorszenie klimatu społecznego i pozycji Polski w Unii Europejskiej.
Moja praca w Senacie okazała się bardzo stresująca, ale nie skarżę się – taka dola polityka. Jestem jednak zwolennikiem pracy organicznej, dlatego w ubiegłym roku rozpocząłem prowadzenie dla praskich uniwersytetów trzeciego wieku oraz starszych klas licealnych wykładów popularyzujących ekonomię i konstytucję. Frekwencja jest bardzo duża, więc będę je kontynuował w tym roku.
Udało mi się także pomóc wielu osobom w załatwieniu ważnych dla nich spraw osobistych – a to zawsze cieszy. A rodzinnie? Wnuki już kilkunastoletnie, ja ich uczę matematyki, a oni mnie życia…
Barbara Gebler-Wasiak, dyrektor Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga-Południe
Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku była kolejna edycja Święta Saskiej Kępy. To bardzo duże wyzwanie logistyczne i po raz kolejny udało nam się sprostać temu zadaniu. Świętowaliśmy także jubileusz 10-lecia naszej filii – Klubu Kultury Gocław.
Cieszy mnie coraz lepsza współpraca z organizacjami pozarządowymi – coraz więcej jest nie tylko odbiorców kultury, ale także podmiotów i ludzi, którzy chcą ją współtworzyć. Warte podkreślenia jest to, że część projektów budżetu partycypacyjnego związana jest z CPK.
Udało nam się rozwinąć działalność na placu Szembeka i myślę, że już w tym roku będzie to taki praski rynek działań kulturalnych począwszy od wiosny do jesieni. O ile, oczywiście, aura pozwoli.
Choć efekty będą widoczne później, to był inwestycyjnie dobry rok. Mam na myśli planowany na 2018 rok remont Muszli Koncertowej w Parku Skaryszewskim czy skonkretyzowanie planów powstania edukacyjno-kulturalnego ośrodka na Gocławiu. Był to też rok intensywnej pracy, którą udaje się realizować dzięki gronu świetnych pracowników CPK, jak i wielu osobom nas wspierających, w szczególności Zarządowi i Radzie dzielnicy Praga-Południe.
Ewa Łagodzka, dyrektor SZPZLO Warszawa Praga-Południe
Ten rok był dla nas udany – zrealizowaliśmy kilka istotnych dla nas zamierzeń. To wspólny sukces całego zespołu. Ze środków własnych wyremontowaliśmy instalację c.o. w przychodni przy ul. Kickiego. Dzięki dotacjom, otrzymanym z Urzędu m.st. Warszawy, rozpoczęliśmy pierwszy etap modernizacji przychodni przy ul. Korytnickiej (stomatologia), a także dokonaliśmy kompleksowego remontu poradni dla dzieci zdrowych i chorych przy ul. Ostrołęckiej. Poza tym, zlikwidowaliśmy stare, niebezpieczne baraki na zapleczu naszej siedziby, obecnie jest tam parking.
Również w roku 2017, w wyniku negocjacji z NFZ, udało się reaktywować poradnię rehabilitacji w zakresie fizjoterapii, w przychodni przy ul. Saskiej, na którą bardzo czekali nasi pacjenci. To był naprawdę niezły rok! Myślę, że klucz do sukcesu, to realne, konkretne planowanie.
Jan Maria Jackowski, senator RP
Był to niezmiernie ważny i owocny rok. Bardzo się cieszę, że moje ugrupowanie, Prawo i Sprawiedliwość, tak konsekwentnie realizuje program, któremu zaufali wyborcy. Szczególną wartość mają reformy społeczne oraz reformy naprawiające stan państwa, jak choćby ostatnie akty dające nadzieję na poprawę wymiaru sprawiedliwości sądownictwa w naszym kraju. W Senacie – na szczęście – temperatura sporu politycznego jest mniejsza niż w Sejmie, więc w większym spokoju, a więc dogłębniej mogliśmy popracować nad ustawami. Mam nadzieję, że w następnych miesiącach bardziej będziemy się koncentrowali na merytorycznych dyskusjach niż na partyjnych wojnach podjazdowych.
Bardzo się cieszę, że w minionych 12 miesiącach udało mi się zrealizować jeszcze jeden cel, do którego konsekwentnie zmierzałem od lat: mianowicie obronić doktorat w moim wyuczonym zawodzie – historyka. Pracę „Ks. Jan Gnatowski(1855-1925) na tle epoki. Biografia historyczna” obroniłem na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
mł. insp. Marcin Mielczarek, komendant VII KRP Warszawa
Komendantem rejonowym na Pradze Południe jestem zaledwie od pięciu miesiący. To zbyt krótki czas, by wydawać pełne opinie. Wiele jednak już zdążyłem się nauczyć ze specyfiki dzielnicy. Ubiegły rok niewątpliwie należał do tych dobrych. Liczba niemal wszystkich najbardziej dotkliwych dla mieszkańców przestępstw wciąż spada, równolegle odnotowujemy wzrost wykrywalności. Możemy też mówić o coraz większym zaufaniu obywateli do naszej formacji.
Realne poczucie bezpieczeństwa mieszkańców zawsze jest priorytetem policji. Robimy wszystko by zapobiegać i przeciwdziałać zarówno poważnym przestępstwom, jak i drobnym wykroczeniom, reagować i zwalczać wszelkie przejawy naruszenia prawa. Dążymy do tego, by każde z zaistniałych wykroczeń i przestępstw zostało wykryte, a sprawcy ponieśli odpowiedzialność. Bardzo zależy mi na budowaniu coraz lepszych relacji na linii policja-mieszkańcy.
W ubiegłym roku po raz kolejny odnotowaliśmy zysk operacyjny, tym razem na poziomie ponad 7 mln zł, a PGE Narodowy odwiedziło ponad 2 mln gości. Z pewnością związane jest to z organizowaniem nowych formatów wydarzeń, takich jak KSW Colloseum, ale także z wydarzeniami biznesowymi, wzrostem popularności wycieczek po naszym obiekcie oraz organizacją ponad 300 wydarzeń CSR-owych.
Otworzyliśmy się na nowe dyscypliny sportu, dostarczając tym samym nowych wrażeń i emocji naszym gościom. Zrealizowaliśmy także pierwszą inwestycję w ramach projektu „Wspólny PGE Narodowy”, czyli budowę Integracyjnego Placu Zabaw.
Miniony rok upłynął nam także na planowaniu tegorocznych działań. Na PGE Narodowego otworzymy strzelnicę, która będzie dodatkowym elementem funkcyjnym na naszym obiekcie. Jej koszt to ok. 6,5 mln zł. Możliwe tutaj będzie zarówno strzelanie dynamiczne, jak i symultaniczne. Będziemy dostarczać kolejnej dawki emocji podczas żużlowego Grand Prix Polski, dwóch koncertów Eda Sheerana, meczu Reprezentacji Polski tuż przed wylotem na Mundial do Rosji. Przygotowaliśmy także kilka niespodzianek, które są już na ostatnich etapach negocjacji.
Bogusław Różycki, prezes WSS Społem Warszawa Praga Południe
To był rok niecierpliwego wyczekiwania. W lutym – marcu 2018 roku wrócimy w miejsce, w którym stał Universam Grochów, na parterze będziemy mieli 1500 metrów kwadratowych powierzchni przeznaczonej na wielki sklep samoobsługowy, piętro wyżej będzie 500 metrów kwadratowych królestwa gospodarstwa domowego… Nasz flagowy obiekt bardzo mocno waży na kondycji finansowej spółdzielni.
Miniony rok był dla nas także trudny z innego powodu. Parlament przywrócił wcześniejsze okresy przechodzenia na emeryturę, co spowodowało, że jesienią ponad 10 proc. naszych pracownic złożyło wnioski o odejście z pracy na zasłużony odpoczynek. Bardzo trudno będzie znaleźć na ich miejsce równie wartościowe kadry. I między innymi z tego powodu musieliśmy zaprzestać działalności dwóch obiektów…
Zdarzeń nowego roku wyczekujemy z wielką nadzieją. Odnowiony Universam daje nam nowe szanse w walce z trudną konkurencją. Zapraszam naszych stałych i nowych klientów: za niespełna kwartał wracamy!!!