Jak minął rok 2022 w Warszawie

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, specjalnie dla gazety “Mieszkaniec”

Otwarcie metra na Bemowie i Targówku, start budowy nowych linii tramwajowych i projekty w ramach Nowego Centrum Warszawy – to tylko część inwestycji, którymi w ciągu ostatnich 12 miesięcy mogła pochwalić się stolica. A wszystko to w obliczu malejących wpływów do kasy miasta, kryzysu energetycznego i utrzymującej się inflacji.

Robimy wszystko, żeby mimo tego, że zabierane są nam miliardy w wyniku decyzji rządu, miasto było zarządzane w sposób efektywny, a inwestycje – kontynuowane. Nawet, jeśli tempo nie jest takie, jak chcielibyśmy i niektóre inwestycje muszą być opóźniane. Tylu kryzysów naraz jeszcze nigdy nie było.

Nowe Centrum Warszawy to program, który ma zmienić serce miasta w przyjazną i  zieloną przestrzeń. W 2022 r. udostępniono mieszkańcom odnowione rondo Dmowskiego z naziemnymi przejściami dla pieszych. Do użytku oddano też tzw. plac Pięciu Rogów – ruchliwe skrzyżowanie u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Szpitalnej i Zgoda.

Rozpoczęto budowę parkingu pod placem Powstańców Warszawy, kontynuowane są prace w powstającym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Trwa budowa mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę.

W czerwcu i wrześniu otwarto nowe stacje metra na Bemowie i Targówku. Sporo działo się też w Tramwajach Warszawskich. Trwają budowy linii przy ul. Kasprzaka i do Wilanowa.

Kończy się przebudowa pierwszych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej i estakady na Żołnierskiej w Rembertowie.

W 2022 r. nie zabrakło inwestycji oświatowych. Część uczniów z Bemowa, Woli i Żoliborza rozpoczęła rok szkolny w nowych placówkach. Uruchomiono kilka nowych żłobków – m.in. na Bielanach i w Ursusie. Z kolei w Wesołej rozpoczęto budowę pierwszego miejskiego liceum ogólnokształcącego, które ma być gotowe w 2023 r.

Wiele działań dotyczy społeczności sąsiedzkich i seniorów, powstają kolejne Miejsca Aktywności Lokalnej, budujemy Centra Aktywności Międzypokoleniowej.

Priorytety miast to także zieleń i kwestie klimatyczne. W 2022 r. przyjęto Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej, który zakłada montaż paneli fotowoltaicznych na wszystkich miejskich budynkach, na których jest taka możliwość.

W minionym roku ważną inwestycją było otwarcie Izby Pamięci na Woli, nowego oddziału Muzeum Warszawy. To estetyczna przestrzeń, która ma przywracać pamięć o zamordowanych i poległych w czasie Powstania Warszawskiego.

Urząd Miasta, fot. wikimedia.com



 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content