Jak minął rok Warszawo?

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy

To był dobry czas dla rozwoju Stolicy. Inwestycje, które usprawniają miasto, mamy już za sobą. W Warszawie jeździ, chwalona przez 80% mieszkańców, komunikacja miejska. Warszawiacy mają do dyspozycji dwie linie metra, rozbudowujemy je w kierunku Bemowa i Targówka. Wyremontowaliśmy większość torowisk i ulic. Odnowiliśmy lub rozbudowaliśmy każdy z 10 miejskich szpitali, budujemy kolejny. Powiększyliśmy liczbę przedszkoli i żłobków. Stworzyliśmy, jedną z lepiej działających w Europie, sieć komunikacji rowerowej Veturilo. Z warszawskich kranów płynie czysta i smaczna woda.

Ale to nie koniec ulepszania Warszawy. Chcę, aby stolica naszego kraju była miastem dającym mieszkańcom nie tylko szanse życiowe i dobrą prace, ale także, aby była wygodnym i przyjaznym miejscem do mieszkania i wypoczynku. W tym roku udostępniliśmy kolejny fragment bulwarów wiślanych, dzięki czemu miasto daje mieszkańcom, obok plaż, nowe tereny do miłego spędzania czasu.

Aktywnie walczymy ze smogiem, dlatego zakładamy nowe parki i sadzimy drzewa, inwestujemy w ekologiczne źródła ciepła. Warszawa bardzo się zmieniała, nie tylko przez ostatni rok, ale całą dekadę – zachęcam do sprawdzenia zakresu tych zmian na stronie samizobaczcie.pl


Sławomir Antonik, burmistrz Targówka

To był kolejny rok szybkiego rozwoju Targówka. Fakt, że już za rok na Targówek dojedzie II linia metra dał deweloperom znaczący impuls inwestycyjny.

Z naszej perspektywy ogromne znaczenie ma infrastruktura drogowa. Rozwijająca się dzielnica potrzebuje sprawnej komunikacji. Dlatego sukcesem są połączenia komunikacyjne z ulicą Zabraniecką jako częścią Trasy Świętokrzyskiej. Ruszyły także prace nad odcinkiem obwodnicy śródmiejskiej biegnącej w rejonie Targówka. W ramach inwestycji miejskich przystąpiono do projektowania Nowotrockiej – ulicy ważnej dla mieszkańców.

Bardzo istotną sprawą jest rozpoczęcie konsultacji w sprawie modernizacji Parku Bródnowskiego. Myślimy bardzo intensywnie o czekającym nas przyspieszonym rozwoju dzielnicy związanym z napływem nie tylko inwestycji, ale także nowych mieszkańców, którzy ze względu na znakomitą komunikację oraz walory wypoczynkowe będą chcieli się tutaj osiedlać. Dzisiaj Targówek to spokojna, ale bardzo szybko rozwijająca się dzielnica, w której można wygodnie mieszkać i aktywnie wypoczywać.


Mieczysław Golónka, burmistrz Rembertowa

Ten rok był niezwykle udany pod względem rozpoczęcia nowych inwestycji i pozyskania dodatkowych środków na ich realizację. Rozpoczęliśmy budowę kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 217, boiska wielofunkcyjnego przy LI Liceum Ogólnokształcącym i projektowanie Centrum Lokalnego w Rembertowie.

Trwają kolejne etapy rozbudowy i przebudowy al. Chruściela, rozbudowy Szkoły Podstawowej przy ul. Niepołomickiej i pierwszej w dzielnicy studni oligoceńskiej. To tylko najważniejsze działania Urzędu, których efekty będą widoczne już w przyszłym roku.

Mijający rok był również czasem wyjątkowych jubileuszy. Świętowaliśmy 60. Rocznicę przyłączenia miasta Rembertów do Warszawy oraz 10. rocznicę powołania Rembertowskiej Akademii Seniora. Podczas organizacji obchodów rembertowianie po raz kolejny udowodnili, że chcą i potrafią działać wspólnie. Cieszy mnie i napawa optymizmem rosnące zadowolenie z życia w Rembertowie oraz zaangażowanie Mieszkańców w rozwój dzielnicy.

Prywatnie, mijający rok był również udany – po raz kolejny zostałem dziadkiem!


Łukasz Jeziorski, burmistrz Wawra

Dla Wawra to był czas realizacji ważnych inwestycji, jak choćby przystosowanie placówek oświatowych do wymagań reformy. Trwa budowa zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Skalnicowej i zespołu żłobkowo-przedszkolnego przy ul. Trakt Lubelski. Trzy nasze placówki zostały rozbudowane w nowoczesnej zabudowie modułowej. Wybudowaliśmy boisko w Osiedlu Las, wyremontowaliśmy boisko w Marysinie Wawerskim i zmieniliśmy nawierzchnię na pięciu innych boiskach przyszkolnych.

W ramach wydarzeń Roku Rzeki Wisły w Wawrze wystąpiły takie gwiazdy, jak Perfect, De Mono, czy Feel. Ważnym miejscem obchodów była ciesząca się rosnącą popularnością Plaża Romantyczna.

W dzielnicy trwa budowa aż trzech nowoczesnych kulturotek – w Radości, Falenicy i w osiedlu Wawer. Rozpoczęła się także budowa odcinków południowej obwodnicy Warszawy, która zrewolucjonizuje komunikację w Wawrze.

Od tego roku można korzystać z tężni solnej w Marysinie, a w Aninie budujemy kolejną. Ruszyła modernizacja bazaru w Falenicy. Powstały także kilometry sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. To był dobry rok dla Wawra.


Edward Kłos, burmistrz Wesołej

Kolejny rok intensywnej i efektywnej pracy. Dużo działo się w oświacie. Reforma edukacji (czy potrzebna?) to ogrom działań formalnych, organizacyjnych i inwestycyjnych. W naszej dzielnicy te działania przebiegły sprawnie – nowy rok szkolny rozpoczęliśmy bez kłopotów.

To rok zrealizowanych inwestycji oświatowych. Nowe przedszkole z oddziałem żłobkowym pozwoliło na zapewnienie miejsca wszystkim dzieciom rodziców starających się o miejsca w publicznych przedszkolach.

Zrealizowaliśmy wiele potrzebnych inwestycji: oczekiwany przez seniorów Dom Dziennego Pobytu, budowę nowych ulic, oświetlenia ulicznego, 2 placów zabaw. W nadchodzącym roku kontynuowane będą duże inwestycje: budowa mieszkań komunalnych i biblioteki publicznej oraz rozbudowa Szkoły Podstawowej Nr 173.

W Wesołej tradycją jest dobra współpraca z organizacjami pozarządowymi, szczególnie przy organizacji wydarzeń sportowych. Warta podkreślenia jest aktywność mieszkańców widoczna przy realizacji budżetu partycypacyjnego i inicjatyw lokalnych.


Tomasz Kucharski, burmistrz Pragi Południe

To rok trudnych procesów i fundamentalnych dla Pragi Południe decyzji infrastrukturalnych. Kształtowały się decyzje dotyczące inwestycji pn. „Tramwaj na Gocław” oraz Obwodnicy Śródmiejskiej, przebiegającej przez Grochów. W procesach tych aktywnie uczestniczyli mieszkańcy, Rada i Zarząd Dzielnicy.

Do finału zmierzają prace nad planem zagospodarowania ogrodów działkowych przy ul. Kinowej. Nikt nie kwestionuje zachowania zielonego charakteru obszaru. A do świadomości zainteresowanych przebiła się koncepcja „Otwartych Ogrodów”, nad którą pracowaliśmy z Zarządem ROD „Waszyngtona”.

Musieliśmy zmierzyć się z narzuconą i niekonsultowaną reformą oświaty. Rządzący z premedytacją zrzucili na samorządy problemy i koszty tego przedsięwzięcia. Na wdrożenie tej reformy wydaliśmy przez to dodatkowo kilka milionów złotych. Olbrzymim wysiłkiem środowisk szkolnych zorganizowaliśmy naukę. Jednak wiemy, że ze względu na pośpiech i chaos, jaki wywołała ta reforma, przygotowanie procesu kształcenia nie było, bo nie mogło być, przeprowadzone w sposób optymalny.


Ilona Soja-Kozłowska, burmistrz Białołęki

To był dla Białołęki trudny rok. Wiosną kilkukrotne zmiany Zarządu Dzielnicy sparaliżowały pracę urzędu. Jesienią musieliśmy odstąpić od umów na budowę pięciu placówek oświatowych. Ale ten rok obfitował też w bardzo wdzięczne inwestycje. Oddaliśmy cztery żłobki, otworzyliśmy nowe przedszkole, a kolejne miejsca dla przedszkolaków pozyskaliśmy w niepublicznych placówkach.

Do Nowodworów wydłużona została trasa tramwajowa. Budowaliśmy drogi –Daniszewską, Geometryczną, Złotokwiatu, Przyrzecze, Gladioli czy Hemara. Ulice budowali i przekazywali nam też deweloperzy. Tak powstał układ drogowy wokół nowej galerii handlowej, czy ul. Zabłocka. Łączna wartość takich inwestycji, przekazanych Dzielnicy za symboliczną złotówkę w ciągu ostatnich trzech lat wyniosła ponad 25 mln zł!

Zbudowaliśmy trzy tereny rekreacyjne, a dwa kolejne powstaną do końca roku. Zyskaliśmy finansowanie domu dziennego pobytu seniora i domu komunalnego. I tu niechętnie stawiam kropkę, aby zostawić miejsce dla innych dzielnic, choć opisałam ułamek aktywności samorządu na Białołęce.


Wojciech Zabłocki, burmistrz Pragi Północ

Mijający rok na Pradze Północ to czas intensywnej pracy nad wdrożeniem I etapu Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, dalszej modernizacji i poprawy jakości praskich placówek oświatowych. Rozwijamy również naszą ofertę kulturalno-sportową, czego kulminacją będzie przyszłoroczna 370. rocznica nadania Praw Miejskich Pradze przez króla Władysława IV.

W 2017 roku oddaliśmy do użytkowania gruntownie zmodernizowany budynek przedszkola przy ul. Równej 2. We wrześniu zostało podpisane porozumienie pomiędzy władzami dzielnicy a przedstawicielami Mennicy Polskiej S.A. Mennica wyremontuje szkołę ul. Jagiellońskiej 61 – za kwotę 8 mln złotych. Natomiast w październiku, wspólnie z redakcją „Mieszkańca”, wmurowaliśmy akt erekcyjny na budowie nowego przedszkola przy ul. Wrzesińskiej.

Przed nami wiele pracy, ale również dużo radosnych chwil związanych z obchodami 370-lecia nadania Praw Miejskich Pradze. Już teraz serdecznie zapraszam na cykl wydarzeń jubileuszowych, które Honorowym Patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content