Jak minął rok Warszawo!
Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy
Rok to niewiele na wprowadzenie wszystkich zmian, które planujemy, ale początek był całkiem niezły. Zależało mi na tym, by jak najszybciej wdrożyć projekty zapowiadane w kampanii, dotyczące wsparcia najbardziej potrzebujących mieszkańców. Pomoc otrzymali rodzice małych dzieci, którzy nie muszą już płacić za opiekę w żłobku. Ten projekt rozwija się naprawdę dobrze. Realizowane są programy dla seniorów – na przykład „Złota raczka”, zaczęły działać dwa domy dziennej opieki medycznej. Zwiększyliśmy dotacje na zabiegi in vitro, bo bardzo nas cieszy każdy nowo narodzony warszawiak. Wspieramy uczniów i nauczycieli. Warszawa słynie z dobrej komunikacji miejskiej – utrzymujemy ten trend. Od tego roku metro wozi już pasażerów na Targówek i rozpoczęły się prace przy kontynuacji linii M2. Kupiliśmy nowe autobusy elektryczne i tramwaje niskopodłogowe. Robimy wiele, aby w Warszawie powietrze było coraz czystsze – likwidujemy kopciuchy, powstaną kolejne parkingi P&R, sadzimy dziesiątki tysięcy drzew. Dziękuję warszawiankom i warszawiakom za wsparcie i angażowanie się w sprawy miasta. Bo Warszawa jest dla wszystkich.
Sławomir Antonik, burmistrz Targówka
To dla Targówka był bardzo dobry rok. Przede wszystkim ruszyła jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji, czyli metro. Zaobserwowałem też pewną zmianę zachowań, która polega na tym, że łatwiej akceptujemy czasowe utrudnienia komunikacyjne przy realizowaniu inwestycji, które mają nam poprawić jakość życia. Tak właśnie było przy budowie metra. Przystąpiliśmy także do realizacji dwóch kluczowych dla dzielnicy zadań, czyli budowy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Wysockiego oraz zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Gilarskiej. Kończymy budowę budynku zespołu szkół zawodowych. To był też bardzo trudny rok, gdyż wiele energii musieliśmy poświęcić m.in. na wyłanianie wykonawców inwestycji, a także na wydawanie zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności.
Agnieszka Kądeja, burmistrz Rembertowa
Uważam, że to był dobry rok dla Rembertowa. Zostaliśmy docenieni przez mieszkańców i władze Warszawy – Urząd Dzielnicy Rembertów otrzymał certyfikat „Miejsce Przyjazne Seniorom 2019-2021”, zajęliśmy także pierwsze miejsce w badaniu jakości obsługi mieszkańców „Tajemniczy klient”. Uchwaliliśmy dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obszaru Karolówka i Stary Rembertów. Zrealizowaliśmy m.in. budowę nowych ulic, placów zabaw przy przedszkolach, przybył nowy teren rekreacyjny przy ul. Strażackiej. Poprawiamy bezpieczeństwo naszych mieszkańców: zostały doświetlone przejścia dla pieszych, zmodernizowane oświetlenie kilku ulic, zlikwidowane kolejne bariery architektoniczne, a od września stacjonuje w dzielnicy karetka pogotowia. Wyczekiwana przez mieszkańców budowa tunelu i wiaduktu, po etapie projektowania, przeszła w fazę uzgodnień, zaś po wielu perturbacjach została oddana do użytku ul. Żołnierska.
Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki
To był pierwszy pełny rok samorządu nowej kadencji, a w przypadku Białołęki – czas bardzo pracowity. Uruchomiliśmy nowe szkoły – przy ul. Myśliborskiej i Hemara, rozbudowaliśmy dwie placówki, we wrześniu 2020 otworzymy podstawówkę przy ul. Ruskowy Bród, a przy ul. Ostródzkiej pierwsze we wschodniej części dzielnicy liceum, przy którym będzie pływalnia – pozyskaliśmy działkę na budowę, ruszyły prace przygotowawcze. Rozwijaliśmy bazę sportową – trzy boiska zyskały zadaszenie pneumatyczne.
Ważna też była infrastruktura drogowa. W miarę możliwości budowaliśmy drogi, kolejne dostosowywaliśmy do potrzeb komunikacji, doświetlaliśmy ulice i przejścia. Zbudowaliśmy most na rzece Długiej. Dbaliśmy o przyrodę Białołęki. Przekonaliśmy inwestorów prywatnych do sfinansowania przesadzenia kilkudziesięciu drzew, dzięki czemu nie zostały wycięte. Na dachu urzędu zamieszkały pszczoły, a mieszkańcy otrzymali budki lęgowe, karmniki i karmę dla ptaków. Dbaliśmy też o integrację naszej społeczności, bo przy szybkim rozwoju dzielnicy, nie można zapominać o budowaniu wspólnoty.
Tomasz Kucharski, burmistrz Pragi Południe
Dla mnie osobiście był to już 13. rok sprawowania funkcji burmistrza dzielnicy Praga-Południe. I na przekór przesądom, z całą pewnością powiedzieć można, że był to rok dla naszej dzielnicy pomyślny. Udało nam się radykalnie zintensyfikować rewitalizację miejskich kamienic. Szczególnie ważne jest, że przyłączamy te budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej, likwidując „kopciuchy”. W tym roku przyłączonych do sieci będzie 26 budynków! Zakładamy, że do 2022 roku wszystkie miejskie kamienice, których stan techniczny i prawny na to pozwala, będą miały ciepło sieciowe!
Obecnie w budowie są 3 nasze ważne inwestycje infrastrukturalne: Zespół Szkolno-Przedszkolny oraz Centrum Kulturalno-Edukacyjne – obydwa przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a także realizowana przez SZPZLO Warszawa Praga-Południe Przychodnia przy ul. Styrskiej. Realizacja przebiega sprawnie i zgodnie z planem. Kolejnym bardzo istotnym wydarzeniem było odzyskanie przez samorząd obiektów sportowych przy ul. Podskarbińskiej. Na stadionie już teraz regularnie odbywają się zajęcia i zawody sportowe.
Marian Mahor, burmistrz Wesołej
Jednym z największych sukcesów tego roku było utworzenie w Wesołej, pierwszego w historii dzielnicy, publicznego liceum ogólnokształcącego. Od września licealiści uczą się w tymczasowej siedzibie w salach Szkoły Podstawowej nr 385, ale co ważne, otrzymaliśmy tzw. zielone światło z miejskiego Ratusza na budowę docelowej siedziby liceum.
W tym roku udało nam się zrealizować praktycznie w ponad 90 procentach nasz załącznik inwestycyjny i z tego powodu też uważam, że był to dobry rok dla Wesołej. Najpoważniejsze z inwestycji to rozbudowa SP nr 173 oraz zakończenie budowy kolejnego żłobka. Jako ciekawostkę powiem, że jesteśmy dzielnicą o najwyższym wskaźniku użłobkowienia. Dla mnie to także pierwszy pełny rok na stanowisku głównego burmistrza i powiem szczerze, że realizuję się w tej pracy i daje mi ona dużą satysfakcję.
Ilona Soja-Kozłowska, burmistrz Pragi Północ
Praga-Północ staje się miejscem coraz lepszym do życia: nowoczesnym, bezpieczniejszym, odnowionym. Program rewitalizacji i docieplania budynków miejskich, jaki prowadzimy, jest jednym z największych tego typu w kraju. Chcemy zmienić definitywnie na lepsze miejsca zaniedbywane przez lata. Coraz więcej mieszkań podłączanych jest do miejskiej sieci ciepłowniczej. Nieruchomości wyposażane są w centralne ogrzewanie i ciepłą wodę oraz węzły cieplne. Od 2010 r. do 11 grudnia 2019 r. do sieci ciepłowniczej podłączono 111 nieruchomości, w których jest 3024 lokali, w tym od 2016 r. w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, ZGN podłączył do sieci ciepłowniczej 83 nieruchomości z 2151 lokalami. Oznacza to, że tylko w 2019 r. poprawiliśmy standard mieszkania i zapewniliśmy ciepły dom ponad 1700 naszym mieszkańcom. Przed nami kolejne działania tego typu.
Norbert Szczepański, burmistrz Wawra
Po pierwszym roku kadencji, podsumowaliśmy efekty naszej działalności i realizację założeń. Nie sposób wymienić wszystkich, ale o niektórych warto wspomnieć. Prawie 5 mln zł wydaliśmy na utwardzenie dróg i remonty chodników oraz poprawę oświetlenia, co dało nam 100 proc. zrealizowanych założeń oraz rozpoczęliśmy realizację planu na 2020 rok. Duży nacisk położyliśmy na wymianę tzw. „kopciuchów”. Ekoedukatorzy udzieli mieszkańcom ponad 1000 porad w Urzędzie Dzielnicy oraz na spotkaniach osiedlowych. Opracowany i wdrożony w życie został program „Bezpieczna szkoła”, trwa rozbudowa systemu monitoringu we wszystkich placówkach oświatowych oraz ożywiliśmy historyczną Murowankę, dzięki współpracy z Fundacją na rzecz Wielkich Historii. Mijający rok był także kontynuacją ważnych inwestycji, takich jak rozbudowa trzech szkół oraz przygotowaniem nowych zadań, które poprawią standard życia w Wawrze.