Jak minął rok Warszawo?

 Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy
Epidemia trwa, rząd coraz głębiej sięga do kieszeni samorządów – chce podzielić Mazowsze i odciąć je od niektórych funduszy unijnych. Mimo trudnych czasów, z którymi przyszło nam się zmierzyć, Warszawa nie rezygnuje ze swoich priorytetów i ciągle się rozwija. W tym roku udało się zrealizować kolejne założenia. Rodzice najmłodszych dzieci zyskali następne miejsca w bezpłatnych żłobkach, do użytku oddaliśmy szkoły i przedszkola, a także unowocześniliśmy transport. Do Warszawy dotarło w sumie 160 autobusów elektrycznych, złożyliśmy też największe w historii zamówienie na nowoczesny tabor dla metra. Również niedługo pasażerowie tramwajów będą mogli skorzystać z ponad 200 nowych składów. Wielkimi krokami zbliża się także koniec budowy Szpitala Południowego.
Warszawa konsekwentnie realizuje swoją politykę społeczną, kulturalną i klimatyczną. W tym roku wiele energii i środków włożyliśmy w pomoc warszawskim przedsiębiorcom, którzy muszą mierzyć się ze skutkami epidemii i decyzji rządu. Obniżyliśmy stawki za użytkowanie miejskich lokali, wprowadziliśmy bonifikaty na zajęcie pasa drogi pod ogródki gastronomiczne, prowadzimy też profesjonalne doradztwo. Dzięki tym działaniom udało się uratować wiele biznesów, które stanową o sile naszego miasta. Nasza wspólna praca, zjednoczenie i solidarność pozwalają wierzyć, że w kolejnych latach uda nam się wrócić do normalności. 


Agnieszka Kądeja, burmistrz dzielnicy Rembertów
Ten rok rozpoczęliśmy w Rembertowie niezwykle radośnie – koncertem noworocznym oraz balem seniorów. Niestety w marcu pojawił się wirus, który wymusił podjęcie działań zapewniających bezpieczeństwo naszym mieszkańcom. Mimo tak trudnego czasu, realizowaliśmy najważniejsze zadania. Kupiliśmy dwie działki, tworząc nowe możliwości rozbudowy szkoły przy ul. Niepołomickiej i zagospodarowania na cele rekreacyjne terenów na Nowym Rembertowie. Kończymy opracowanie dokumentacji budowy domu komunalnego przy ul. Cyrulików. Zacieśniliśmy współpracę z PKP PLK SA i ZMID, dotyczącą realizacji trzech strategicznych dla dzielnicy inwestycji: budowy tunelu, wiaduktu i estakady. MPWiK wykonało wiele inwestycji wodociągowych i kanalizacyjnych. Dom Kultury „Rembertów” i Dom Kultury „Wygoda” otrzymały certyfikaty w konkursie „Miejsce Przyjazne Seniorom 2019-2021”. Cieszyliśmy się także z sukcesu wszystkich miłośników literatury w Rembertowie – nasza biblioteka zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich warszawskich bibliotek pod względem liczby wypożyczonych książek w przeliczeniu na 100 mieszkańców. Niech zdrowie, nadzieja i ciepło ludzkich serc towarzyszą nam wszystkim przez całe Święta Bożego Narodzenia i Nowy 2021 rok.


GRZEGORZ KUCA, burmistrz dzielnicy Białołęka
Pomimo trudnego czasu, zbudowaliśmy i oddaliśmy w tym roku kolejną szkołę podstawową. Uruchomiliśmy pierwsze na Zielonej Białołęce liceum, wszystkim przedszkolakom zapewniliśmy miejsca w placówkach na terenie dzielnicy. Na zajęcia dodatkowe dla uczniów z ośmiu szkół pozyskaliśmy 3,5 mln zł z funduszy europejskich. Pełną parą szły projekty inwestycyjne – budowaliśmy i remontowaliśmy ulice, doświetlaliśmy przejścia dla pieszych, rozbudowaliśmy tereny zielone i sadziliśmy drzewa, a deweloperów motywowaliśmy do przesadzania, zamiast wycinki. Rozwijaliśmy infrastrukturę sportową, organizowaliśmy zajęcia sportowe dla dzieci i całych rodzin oraz biegi – choć tym razem w formie wirtualnej. Rozwiązaliśmy problem domu samotnej matki przy ul. Skierdowskiej 2 – 48 mieszkańców domu dostało lepsze i bezpieczne warunki do życia. Pomagaliśmy przedsiębiorcom i mieszkańcom przetrwać ten trudny, pandemiczny czas.


Tomasz Kucharski, burmistrz dzielnicy Praga-Południe
Niewątpliwie rok 2020 zostanie zapamiętany przez nas jako wyjątkowo trudny, uważam jednak, że Urząd Dzielnicy zdał ten trudny egzamin. Nie czekaliśmy na rozwój wydarzeń z założonymi rękami, tylko od początku kryzysu skupiliśmy się na łagodzeniu skutków problemów, jakie przyniosła epidemia i decyzje rządu niesprzyjające finansom samorządów. Dzielnicowe instytucje pomagają seniorom i osobom potrzebującym. Od marca pomagamy szkołom w prowadzeniu edukacji zdalnej, wspieramy naszych przedsiębiorców m.in. obniżając im czynsze.
Co ważne, pomimo rządowego ograniczenia dochodów budżetowych, z dumą mogę poinformować, że kontynuujemy tak długo wyczekiwane przez mieszkańców inwestycje na Gocławiu – budowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Centrum Edukacyjno-Kulturalnego TERMINAL Gocław. Mocno wierzę w to, że przyszły rok, dzięki nabytym doświadczeniom, niczym nas nie zaskoczy.


Małgorzata Kwiatkowska, burmistrz dzielnicy Targówek
Choć 2020 to rok związany z COVID-19, to wciąż działamy dla naszych mieszkańców. Minione miesiące to ważny czas w naszej oświacie – oddaliśmy do użytku szkołę przy ul. Rembrandta, przebudowaliśmy dawne warsztaty mechaniczne przy ul. Wysockiego 51, rozbudowaliśmy SP 52 o nowoczesny pawilon, budowane są boiska przy ZS im. P. Wysockiego. Planujemy rozbudowę żłobka nr 42.
Ważne są też sprawy społeczne. Powstał dom komunalny przy ul. Odrowąża, projektowany jest ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Na remont oczek wodnych w Parku Bródnowskim, mieszkańcy czekali od lat i bardzo się cieszę, że prace właśnie trwają. Z osobistych refleksji zauważyłam, że w naszym społeczeństwie zrodziła się frustracja i narasta agresja. Dlatego, w Nowym Roku życzę wszystkim zdrowia, wytrwałości i wyrozumiałości dla siebie i innych.


Marian Mahor, burmistrz dzielnicy Wesoła
Pomimo pandemii mamy czym się pochwalić. W konkursach Nagrody Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej nasze Przedszkole nr 261 oraz CLXIII Liceum Ogólnokształcące zdobyły laury, a Żłobek nr 67 potrójne zwycięstwo w konkursie Architektonicznym Prezydenta Warszawy. Nie odbyła się, niestety, większość planowanych imprez, ale wystartował projekt „Kino Pogodna”, a w sieci odbył się I Wesołowski Jazz Festiwal. Mimo kryzysu skupialiśmy się też na inwestycjach. Ukończyliśmy rozbudowę SP 174, mamy gotowy projekt architektoniczny na budowę działającego już w dzielnicy CLXII LO. Pozyskaliśmy grunt pod budowę „Kulturoteki” i w 2021 roku ogłosimy konkurs na jej koncepcję architektoniczną. Prężnie realizujemy program Zlikwiduj „Kopciucha” i kontynuujemy programy „Budowy dróg i oświetlenia w drogach nieoświetlonych”. Ogólnie był to kolejny bardzo dobry rok dla Wesołej.


Ilona Soja-Kozłowska, burmistrz dzielnicy Praga-Północ
Ten rok postawił przed nami nowe wyzwania. Gdy w marcu zbliżała się do Polski pandemia, nie spodziewaliśmy się, że będziemy przez wiele miesięcy pracować na najwyższych obrotach w zupełnie nowej rzeczywistości. Udało nam się zrealizować kilka dużych inwestycji, remontowaliśmy budynki komunalne, część ma dziś windy, centralne ogrzewanie i ciepłą wodę. Dużym sukcesem jest zmniejszenie o połowę liczby rodzin czekających na mieszkania komunalne.
Podsumowując rok 2020 nie sposób nie wspomnieć o ogromnych wyzwaniach, przed jakimi stanęła oświata. Błyskawiczne decyzje pomogły szkołom płynnie przejść na nauczanie zdalne, kupiliśmy niezbędny sprzęt komputerowy. Ogromne podziękowania pragnę złożyć na ręce wszystkich osób, które wspierały mieszkańców w trudnym czasie: przede wszystkim pracownikom OPS, wolontariuszom, w tym żołnierzom WOT oraz organizacjom pozarządowym.


Norbert Szczepański, burmistrz dzielnicy Wawer
Rok 2020 rozpoczął się intensywnie od spotkania z cyklu „Spotkajmy się w Warszawie”, podczas którego powołane zostały grupy robocze do prac nad rozwojem dzielnicy w kluczowych obszarach: transporcie, ekologii i kanalizacji. Przez pandemię musieliśmy zmienić kierunek działań, nakierowując je na cyfryzację pracy urzędu i kontakt zdalny z mieszkańcami, dbałość o przekazywanie aktualnych informacji. Pomimo sytuacji zrealizowaliśmy trzy inwestycje oświatowe, w tym nową szkołę przy ul. Cyklamenów dla ponad 750 dzieci. Otworzyliśmy nowe miejsca rekreacji, w tym dwa pumptracki oraz miasteczko ruchu drogowego. Działania sąsiedzkie w czasie pandemii staramy się podtrzymać jako kierunek aktywności lokalnej i wspierać ją za pomocą warsztatów, spotkań i nowego przewodnika sąsiedzkiego. Na koniec roku przygotowaliśmy dla mieszkańców prezent w postaci zaproszeń na spektakl online Teatru Dramatycznego. Mijający rok to rok pełen nowych wyzwań, ale dający cenne doświadczenia na kolejne lata.

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content