Jaka strefa płatnego parkowania na Kamionku?

Konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia strefy płatnego parkowania niestrzeżonego na Kamionku

Zarząd Dróg Miejskich planuje rozszerzyć strefę płatnego parkowania niestrzeżonego (SPPN) na wschodnią część Kamionka. Zanim to się jednak stanie, zamierza skonsultować się z mieszkańcami tego rejonu. Konsultacje społeczne w sprawie SPPN na Kamionku rozpoczną się 8 kwietnia i potrwają do 28 kwietnia 2022 roku.

Przypomnijmy, że podobne konsultacje, dotyczące zachodniej części Kamionka oraz Saskiej Kępy odbyły się pod koniec zeszłego roku. Pomysł wprowadzenia strefy płatnego parkowania w tym rejonie spotkał się z ostrym sprzeciwem wielu mieszkańców. Podobnie jest w przypadku  SPPN na Kamionku. Również i w tym przypadku wielu mieszkańców nie chce wprowadzenia płatnego parkowania na terenie osiedla.

Konsultacje społeczne dotyczące wprowadzenia SPPN na Kamionku

Rozpoczynające się wkrótce konsultacje społeczne w sprawie strefy płatnego parkowania niestrzeżonego na Kamionku dotyczą obszaru znajdującego się między linią kolejową a ulicami: Podskarbińską, Terespolską, Stanisława Augusta i Międzynarodową. Znajduje się tu wiele firm i instytucji, m.in. Urząd Dzielnicy, ZTM, sądy, uczelnia wyższa i miejsca parkingowe są często zajmowane przez pracowników tych instytucji, co powoduje brak miejsc parkingowych dla petentów i mieszkańców. To jeden z argumentów, który miałby przemawiać za wprowadzeniem SPPN.

Konsultacje będą odbywać się trzema sposobami. Pierwszym z nich jest spotkanie online, które planowane jest na środę, 13 kwietnia 2022 roku w godzinach 18.00-20.00. Będzie się ono składać z dwóch części:

  • pierwsza rozpocznie się o godzinie 18.00 na portalu YouTube (link: https://www.youtube.com/watch?v=zinvAJhAMxg). Podczas transmisji będzie można zadawać pytania;
  • druga zacznie się o godzinie 19.15 i odbywać się będzie na platformie ZOOM. W jej trakcie będzie można porozmawiać z urzędnikami i projektantami. Ta część nie będzie transmitowana na YouTube. Każdy, kto chce wziąć w niej udział, powinien przesłać zgłoszenie na adres sppnonline@gmail.com – w mailu zwrotnym otrzyma link do spotkania oraz instrukcję.

Swoje uwagi w sprawie strefy płatnego parkowania na Kamionku będzie można również składać osobiście na dyżurze konsultacyjnym. Spotkanie zaplanowane jest na czwartek, 21 kwietnia między 18.00 a 20.00 w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2

Mieszkańcy Kamionka, którzy nie będą mogli uczestniczyć w spotkaniu online ani pojawić się na dyżurze konsultacyjnym mogą zgłaszać zastrzeżenia i uwagi za pośrednictwem poczty elektronicznej, wysyłając maila na adres sppnpragapld@zdm.waw.pl. Maile można wysyłać do 28 kwietnia 2022 roku włącznie.

Z koncepcją zmian organizacji ruchu i parkowania na ulicach we wschodniej części Kamionka będzie można zapoznać się od 8 kwietnia na stronie ZDM.

Strefa płatnego parkowania niestrzeżonego na Kamionku budzi kontrowersje!

Przypomnijmy, że pomysł wprowadzenia SPPN na Saskiej Kępie i zachodniej części Kamionka, który był konsultowany pod koniec zeszłego roku, wzbudził wielkie kontrowersje wśród mieszkańców (pisaliśmy o tym na naszej stronie). Przeciwnicy projektu zebrali ponad 2,5 tys. podpisów pod petycją sprzeciwiającą się wprowadzeniu płatnego parkowania na Saskiej Kępie. Co więcej, poparli ich radni dzielnicy.

Czy taka sytuacja może się powtórzyć w przypadku Kamionka, przynajmniej jeśli chodzi o mieszkańców? Konsultacje społeczne w sprawie strefy parkowania płatnego niestrzeżonego jeszcze się nie zaczęły, a już w mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja.

W komentarzach na profilu Facebook ZDM czytamy np.:

Naczelna zasada projektowa przyjęta to maksymalizacja miejsc parkingowych. Tymczasem celem ustawowym jest ograniczenie dostępności obszaru dla pojazdów samochodowych. Przyjęte założenie jest sprzeczne z prawem. Nie widzę tu innych powodów poza czysto fiskalnym dla rozszerzania SPPN.

Obojętnie jaki będzie wynik konsultacji, ZDM i tak będzie rekomendował rozszerzenie SPPN…. Przecież nic innego nie robi, tylko działa w tym właśnie kierunku…. co pokazały dotychczasowe jego działania by SPPN objąć całą stolicę…

Ciekaw jestem jaki problem poza wyznaczeniem miejsc parkingowych rozwiąże SPPN na Kamionku. Czy klienci lokali usługowych będą mogli bez problemu zaparkować i zapłacić w parkometrze? Nie! Bo miejsca będą zajęte przez samochody osób, które nie jeżdżą nimi do pracy, ponieważ ta też znajduje się w SPPN. Więc jaki będzie zysk na Kamionku poza zasileniem budżetu miasta?

Podobnych głosów jest więcej. Podobnie jak w przypadku strefy płatnego parkowania na Saskiej Kępie, część mieszkańców Kamionka obawia się, że nowe przepisy utrudnią im życie i zarzuca ZDM to, że jedynym powodem wprowadzenia SPPN jest chęć zysku.

/jn/

Źródło: ZDMBieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content