Jakiś czas temu moja nieruchomość uległa podziałowi, w ten sposób, że zostały wydzielone z niej nowe działki
Czytelnicy pytają – adwokat Wojciech Lipka odpowiada
Jakiś czas temu moja nieruchomość uległa podziałowi, w ten sposób, że zostały wydzielone z niej nowe działki. Podział ten odbył się na mój wniosek i zgodnie z moją wiedzą nie nastąpił wzrost wartości podzielonego gruntu. Słyszałem o obowiązku uiszczenia tzw. opłaty adiacenkiej z tego podziału nieruchomości, jednakże dotychczas nie otrzymałem żadnego pisma w tej sprawie. Czy mam obowiązek jej uiszczenia?
Jeżeli w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek m.in. właściciela wzrośnie jej wartość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może ustalić opłatę adiacencką z tego tytułu. Jej wysokość, którą ustala rada gminy, nie może być większa niż 30 proc. różnicy wartości nieruchomości. Ważne jest, że wzrost wartości musi być realny i powinien być potwierdzony stosowną opinią rzeczoznawcy majątkowego. Obowiązek uiszczenia takiej opłaty powstaje na skutek wydania przez ww. organy odpowiedniej decyzji, przy czym wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne.
Adwokat Wojciech Lipka specjalizuje się w sprawach rodzinnych, spadkowych, odszkodowawczych, dotyczących nieruchomości w roszczeniach z „umów frankowych”.
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie