Jesienne nasadzenia w stolicy

Jesienne nasadzenia w stolicy fot. Zarząd Oczyszczania Miasta

25 tys. cebulek tulipanów na pętlach komunikacji miejskiej. Wiosną zakwitną one kwiatami. To nie są jedyne nasadzenia realizowane w listopadzie przez Zarząd Oczyszczania Miasta.

Miranda, Sunlover i Verona to odmiany tulipanów, które udekorują pętle autobusowe i tramwajowe. Żeby kwiaty zakwitły wiosną, trzeba zadbać o to właśnie teraz – jesienią. 25 tys. cebulek sadzonych jest na 3 pętlach: Dworzec Wschodni – Lubelska, Witolin i Metro Marymont.

Kolorowo na pętlach

Najwięcej cebulek przybędzie na pętli Metro Marymont w dwóch miejscach: przy krańcowych przystankach autobusowych i tramwajowych. W każdej lokalizacji wiosną pasażerowie ujrzą wszystkie trzy odmiany kwiatów. Czerwone, naśladujące piwonię Mirandy, pełne, żółte tulipany Sunlover i kremowobiałe Verony z gęstymi kielichami, które tworzy podwójna ilość płatków.

Nowe drzewa

Jesień to – zgodnie z kalendarzem ogrodniczym – najlepszy czas na sadzenie drzew. Rośliny znajdują się już w stanie spoczynku, czyli są po zrzuceniu liści. Od wiosny rozpoczną intensywny wzrost, nie tracąc energii na aklimatyzację. Chociaż ich sadzenie na pętlach, zwłaszcza tramwajowych, ograniczają warunki techniczne, to Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) znalazł miejsce na 12 nowych drzew. Bujnie kwitnące wiśnie piłkowane wzbogacą pętle Szczęśliwice i Chomiczówka, a sosny czarne Augustów. Na pętli Metro Marymont ogrodnicy posadzą robinię akacjową. Więcej zieleni w otoczeniu przystanków nie tylko uprzyjemnia czekanie na autobus czy tramwaj, ale także poprawia jakość powietrza i ogranicza hałas.

Przystanki pełne roślin

Oprócz wieloletnich gatunków Zarząd Oczyszczania Miasta trzy razy w roku ozdabia przystanki sezonowymi kwiatami. Zmiana dekoracji odbywa się na wiosnę, lato i jesień. Obecnie pasażerowie mogą podziwiać wrzosy i kapusty ozdobne. W tym roku ZOM posadził w sumie na pętlach 58 tys. roślin.

Jesienne nasadzenia w stolicy fot. Zarząd Oczyszczania Miasta

Źródło i foto: ZOM


gazeta Mieszkaniec

Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniecerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content