Jesienny Program Bezpłatnych Konsultacji
Gdy dokucza ci kręgosłup (cz. II)
Sprawny kręgosłup to jedna z podstaw naszego dobrego samopoczucia, kondycji i jakości życia. Problemy z nim mogą nas dopaść w każdym wieku.
Urazy i ich skutki, to jedno. Poważnie trzeba również traktować inne dolegliwości, np. wady postawy. To ważne, ponieważ zmiany w jednej części układu kostnego prowadzą nieuchronnie do nieprawidłowego ułożenia i funkcjonowania następnych: krzywy kręgosłup może doprowadzić do ukośnego ustawienia miednicy, nawet z rotacją, to rzutuje na stawy biodrowe (różne ustawienie – różne obciążenie), a w konsekwencji na stawy kolanowe czy wreszcie kostkę i stopę.
Największych problemów z kręgosłupem przysparza nam:
Skolioza: boczne skrzywienie kręgosłupa, o różnym stopniu nasilenia. Nie zawsze widoczna gołym okiem, może być umiejscowiona w odcinku lędźwiowym, piersiowym albo szyjnym kręgosłupa. Na skutek przeciążenia i nadmiernego rozciągania mięśni, więzadeł oraz torebek stawowych mogą dokuczać tępe bóle pleców, zaś w przypadkach zaawansowanych widać różnicę w wysokości ramion, nierówne ustawienie łopatek; często też jedna noga wydaje się dłuższa na skutek niewłaściwego ustawienia miednicy. Chrząstki stawowe i krążki miedzykręgowe zużywają się szybciej, potęgując dolegliwości. Skolioza dotyka nawet noworodki. Im wcześniej wykryta, tym większe szanse na sukces w leczeniu. Tu potrzebny jest dobry ortopeda, doświadczony rehabilitant, a najlepiej – osteopata, który może odkryć przyczynę skoliozy, choć zazwyczaj to bardzo trudne.
Lordoza: chodzi tu o lordozę patologiczną, czyli nadmierne pogłębienie naturalnej krzywizny kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub szyjnym. Część objawów jest podobnych, jak w skoliozie, lecz to schorzenie może prowadzić nawet do drętwienia kończyn, zawrotów głowy oraz dokuczliwych szumów usznych, licznych problemów ze wzrokiem (od łzawienia po złe widzenie), a nawet do zaburzeń snu i do depresji. Uwaga! Jednym z czynników sprzyjających powstaniu lordozy patologicznej może być stałe noszenie wysokich obcasów!
Kifoza patologiczna: objawia się m.in. niefizjologicznie pogłębionym łukiem kręgosłupa w odcinku piersiowym, prowadząc do zapadnięcia klatki piersiowej między zaokrąglonymi, skulonymi ramionami, z wyraźnym wysunięciem do przodu szyi i głowy. Zaawansowana, powoduje w organizmie wiele szkód, w tym ucisk na żołądek i jelita, zmniejszenie objętości i wydolności płuc, zaburzenia pracy serca spowodowane również uciskiem w ściśniętej klatce piersiowej. Może skutkować nietrzymaniem moczu i drętwieniem palców.
Zwyrodnienia stawów (osteoartroza): to problem blisko 1/5 osób po 40. roku życia. Zwyrodnieniu zwykle ulegają nadmiernie obciążane stawy (dotyczy to również obciążeń wynikających z powyższych schorzeń). To między innymi gonartroza – zwyrodnienie kolana, koksartroza – biodra. Zależnie od umiejscowienia zwyrodnienia, choroba może prowadzić m.in. do rwy i innych, bolesnych przypadłości. Rizartroza (zwyrodnienia stawów rąk) dotyka niemal wszystkich kobiet po 60. r.ż. i ¾ populacji mężczyzn w tym samym wieku.
Zapalenia stawów: reumatoidalne (RZS) ma podłoże immunologiczne, gdy organizm, zamiast chronić sam siebie, zaczyna niszczyć własne komórki. W tym wypadku – niszczy staw lub stawy; towarzyszy temu zwykle gorączka, bolesność, opuchlizna, sztywność, a także zaczerwienienie w okolicy zaatakowanego stawu, suchość skóry. Z kolei zesztywniające zapalenie stawów(ZZS), które dotyka o wiele częściej panów, to początkowo zwykle ból i sztywność części kręgosłupa (zwłaszcza rano). Może dotyczyć innych stawów, nawet dłoni czy żuchwy. Jednym z objawów bywa… zapalenie tęczówki oka!
Każdy z tych problemów, we wprawnych rękach dobrego rehabilitanta, może zostać usunięty lub stać się mniej dokuczliwy. BORAMED cieszy się wieloma sukcesami w takich i podobnych terapiach. Ważna jest także samodzielna praca pacjenta w domu, systematyczne ćwiczenia. Trzeba szukać pomocy: oferuje ją BORAMED.
Pani Agnieszka Kopyt, fizjoterapeutka z sześcioletnią praktyką i znakomitym wykształceniem (AWF, osteopatia, liczne kursy podyplomowe) zajmuje się dorosłymi w każdym wieku oraz dziećmi od 3. roku życia. Uważa, że im młodszy pacjent, im wcześniej zgłoszona dolegliwość, tym zwykle większe szanse na sukces i tym krótsza może być terapia.
– Osteopatia wniosła nową jakość w fizjoterapii. Chodzi mi o diagnostykę – mówi Agnieszka Kopyt. – To jej mocna strona. Nowoczesna osteopatia daje wiele narzędzi przydatnych właśnie w diagnozowaniu, dużo technik funkcjonalnych, strukturalnych, ważnych dla pacjenta. Wiele osób zgłasza się z dyskopatiami, zwyrodnieniami, zmianami przeciążeniowymi. Od razu podkreślam, że nieprawdą jest, jakoby pacjenci ze zwyrodnieniami nie mieli szans na pomoc. Potrafimy bardzo skutecznie zwalczać ból i wiele niekorzystnych objawów. Pacjent będzie mniej cierpiał i w większym lub mniejszym stopniu może odzyskać sprawność. Czasem wystarcza jedno spotkanie, by poczuć ulgę i znaczącą różnicę! AS 2017
PROMOCJA!!! Na hasło „Mieszkaniec” od 26.10. do 5.11.2017 bezpłatna konsultacja u wskazanego przez BORAMED fizjoterapeuty!!! Zgłoszenia: tel. 22 250 15 77. Liczba miejsc ograniczona. O ilości promocyjnych przyjęć do fizjoterapeutów decyduje świadczeniodawca.
Boramed Centrum Medyczne
ul. Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77
Boramed REHABILTACJA
ul. Fieldorfa 10 lok.315 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77