Jest umowa na remont zabytku przy ul. Modlińskiej 257

Na tę wiadomość mieszkańcy Warszawy, w szczególności Białołęki, czekali od lat. To wyjątkowe miejsce, jakim jest zespół budynków przy ul. Modlińskiej 257, odzyska dawny blask.

14 lutego 2022 r., w Ratuszu, doszło do podpisania umowy z firmą TELKA Sp. z o.o. Umowa na remont zabytku została podpisana przez dyrektora Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, w obecności Renaty Kaznowskiej, wiceprezydent m.st. Warszawy. W imieniu firmy TELKA dokument podpisał Witold Lacek, prezes zarządu spółki.  Koszt prac remontowych wyniesie 7,1 mln zł. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 20 miesięcy. Zespół budynków, po remoncie, będzie służyć mieszkańcom.

Modlińska 257 to jeden z najcenniejszych zabytków Białołęki, to wyjątkowe miejsce dla mieszkańców dzielnicy, ale także miasta. Dzisiaj zapisujemy kolejną kartę historii tego wyjątkowego zespołu budynków – powiedziała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – Nasz plan na przyszłość i cel tego remontu to stworzenie Centrum Lokalnego dla mieszkańców Białołęki. Ten budynek przez dziesięciolecia spełniał różne funkcje społeczne, chcemy żeby działo się to nadal – dodała Kaznowska.

Co po remoncie?

Po remoncie budynku głównego znajdą się w nim m.in.: sala widowiskowa na ok. 50 osób, pracownia plastyczna, sale muzyki i tańca, pracownia malarska, pomieszczenia biurowe oraz socjalne. W wyremontowanej oficynie południowej znajdzie się sklep, natomiast oficyna północna będzie pełnić funkcję stróżówki.

Warszawa stawia na rewitalizację, zagospodarowanie historycznych przestrzeni, ale co najważniejsze oddaje te przestrzenie mieszkańcom – bez tego sukces rewitalizacji nie byłby pełny. Budynki zaniedbane, wyeksploatowane, niezauważane, wracają do życia i do nich też wraca życie – mówiła Magdalena Roguska. Wiceprzewodnicząca Rady Warszawy wspomniała m.in. o Pałacyku Konopackiego, Muzeum Warszawskiej Pragi czy tzw. drewniaku przy ul. Środkowej.

Informacja o podpisaniu umowy ucieszyła włodarzy dzielnicy

To będzie miejsce integracji mieszkańców, którzy wiele razy wypowiadali się za modernizacją tej nieruchomości. Dlatego jako dzielnica będziemy się starali jak najbardziej pomagać wykonawcy, żeby inwestycja nie napotkała żadnych przeszkód – powiedział Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki.

Budynki zachowają historyczny wygląd

Odtworzona zostanie elewacja, elementy ozdobne na dachu w formie globów (na budynku głównym) i wazonów (na oficynach), freski na ścianach i sufitach oraz koszyki stalowe na kwiaty przy oknach. Dodatkowo, budynek będzie wyposażony w windę.

Zachowane będą drewniane schody i balustrada, częściowo wykorzystane zostaną posadzki z terakoty i klepka dębowa, zrekonstruowane będą dwa piece kaflowe. Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne poddane będą renowacji lub wiernemu odtworzeniu – zapowiada Łukasz Górecki, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.

O historii budynków przy ul. Modlińskiej 257 pisaliśmy na początku grudnia 2021 r.:

Burzliwe życie 120-latki

/om/
Źródło: UM
Foto: UM/E. Lach, Gazeta Mieszkaniec



 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content