Jestem najemcą lokalu kwaterunkowego. W ostatnim czasie często wyjeżdżam za granicę do pracy.
Czytelnicy pytają – adwokat Wojciech Lipka odpowiada
Jestem najemcą lokalu kwaterunkowego. W ostatnim czasie często wyjeżdżam za granicę do pracy. Czy to prawda, że jak nie będę mieszkał w sumie przez okres 1 roku, to może zostać wypowiedziany mi najem?
Zgodnie z art. 11 ust. 3 Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, właściciel lokalu może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. Jak wskazał m.in. Sąd Okręgowy w Łodzi w wyroku z 27.11.2014 r. w sprawie o sygn. akt III Ca 1026/14, w celu prawidłowego ustalenia faktu zamieszkiwania najemcy w lokalu, należy oprócz samego zewnętrznego obiektywnego faktu zamieszkiwania, brać pod uwagę sytuację rodzinną i zawodową najemcy. Należy ustalić, czy zgodnie z jego wolą lokal przestał mu służyć w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, tj. czy najemca nie zamieszkuje w wynajętym mieszkaniu z własnej woli. Powyższe wyklucza wypowiedzenie umowy najmu np. z powodu długotrwałego pobytu w szpitalu, sanatorium czy wyjazdu za granicę, o ile najemca będzie od czasu do czasu mieszkał w wynajętym lokalu. Podkreśla się, że nieobecność najemcy w lokalu musi mieć charakter ciągły. Niezamieszkiwanie w lokalu przez kilka dłuższych okresów, które po zsumowaniu przekraczają
12 miesięcy, nie uzasadnia wypowiedzenia umowy najmu. W związku z powyższym, w stanie faktycznym przedstawionym przez Pana, nie będzie podstaw do wypowiedzenia umowy najmu, powołując się na analizowany przepis.
Adwokat Wojciech Lipka specjalizuje się w sprawach rodzinnych, spadkowych, odszkodowawczych, dotyczących nieruchomości w roszczeniach z „umów frankowych”.
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie
gazeta Mieszkaniec