Jesteś na zwolnieniu, ale pracujesz? Możesz zostać ukarany!
Jesteś na zwolnieniu lekarskim, ale zamiast siedzieć w domu, na przykład dorabiasz u innego pracodawcy? Możesz nie tylko stracić prawo do zasiłku chorobowego, ale również o zwrócić! Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo sprawdzić, jak korzystasz z „chorobowego”. Tylko w tym roku od stycznia do września ZUS przeprowadził w województwie mazowieckim ponad 57 tysięcy kontroli, po których 3265 osób straciło prawo do zasiłku, a wstrzymane z tego tytułu świadczenia przekroczyły 3,3 milionów złotych!
Jesteś zwolnieniu lekarskim? Lepiej siedź w domu!
W ramach przysługujących uprawnień Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza dwie rzeczy: to, czy osoba prawidłowo korzysta ze zwolnienia oraz to, czy nadal przysługuje choremu.
W pierwszym przypadku pracownicy ZUS-u sprawdzają, czy osoba korzystająca ze zwolnienia nie pracuje lub nie robi niczego, co mogłoby wydłużyć jego powrót do zdrowia. Będąc „na chorobowym” lepiej nie tylko zrezygnować z dorabiania, ale również nie chodzić , np. nie chodzić na zakupy do centrów handlowych!
Podczas kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy lekarze orzecznicy ZUS-u sprawdzają, czy osoba korzystająca z e-ZLA nadal jest chora i musi kontynuować leczenie. Mają prawo sprawdzić dokumentację medyczną, na podstawie której lekarz wystawił zwolnienie.
Sposobów nadużywania zwolnień lekarskich jest bardzo dużo. Najczęściej spotyka się osoby, które na zwolnieniu lekarskim, zamiast odpoczywać – pracują. Znane są również przypadki traktowania zwolnienia lekarskiego jako dodatkowego urlopu. Są osoby, które biorą zwolnienie po to, by np. wyjechać na urlop.
Kombinujesz na zwolnieniu? Możesz zostać ukarany!
Jakie kary czekają tych, którzy niewłaściwie korzystają ze zwolnienia? Przede wszystkim musimy liczyć się tym, że ZUS wstrzyma wypłatę świadczenia. Jeśli natomiast odebraliśmy już świadczenie, otrzymamy nakaz jego zwrócenia! W przypadku, gdy pracownicy ZUS stwierdzą, że nadal przebywamy na zwolnieniu, choć jesteśmy już zdrowi, skrócą okres zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji, zachowujemy prawo do chorobowego tylko do dnia badania, określającego stan naszego zdrowia.
Tylko w 2023 roku od stycznia do września w całej Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził aż 336,9 tysięcy kontroli zwolnień lekarskich! W konsekwencji wstrzymano wypłatę 20,6 zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 19,4 milionów złotych. W samym tylko województwie mazowieckim w wymienionym wyżej okresie ZUS przeprowadził ponad 57 tysięcy kontroli, po których 3265 osób straciło prawo do zasiłku, a wstrzymane z tego tytułu świadczenia przekroczyły 3,3 milionów złotych!
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również obowiązek obniżyć wysokość świadczeń chorobowych osobom, którym ustało prawo do ubezpieczenia. Zasiłek czy świadczenie rehabilitacyjne nie może być wtedy wyższe niż przeciętne wynagrodzenie krajowe. W całym kraju z tego powodu obniżono wypłaty o 109,9 milionów złotych.
/JPN/
lokalny portal informacyjny
Źródło: ZUS
Foto: Pixabay