Julian Ochorowicz patronem białołęckiej ulicy

Willa Ochorowicza na Żeraniu Foto Stowarzyszenie Razem dla Białołęki

Jedna z białołęckich ulic zyska nowego patrona. Rada Dzielnicy Białołęka pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy Juliana Ochorowicza drodze odchodzącej od ul. Myśliborskiej w okolicy SP nr 118. Z inicjatywą upamiętnienia Ochorowicza wystąpiła jego rodzina.

Willa Ochorowicza na Żeraniu Foto Stowarzyszenie Razem dla BiałołękiPomysł nadania ulicy imienia tego patrona nie jest przypadkowy. Ochorowicz był właścicielem nieruchomości znajdującej się przy ul. Myśliborskiej 13, obok aktualnego skrzyżowania z ul. Dorodną, pomiędzy Laurową i Ku Rzece.

Grunty kupił w roku 1912 od Ignacego Kozłowskiego, właściciela folwarku Żerań. Ponieważ teren przylegał bezpośrednio do Wisły, zabezpieczył go wałem przeciwpowodziowym, a na działce wykopał, widoczną do dziś, sadzawkę. Gdy dom był już gotowy, w maju 1912 r., nazwał go pałacykiem w miniaturze. Ochorowicz mieszkał na Żeraniu do 1914 r. Był ważną postacią nie tylko w tym rejonie.

Kim był Julian Ochorowicz

Julian Ochorowicz Foto polona pl domena publicznaOchorowicz (ur. 23.021850 w Radzyminie, zmarł 1.05.1917 w Warszawie) był psychologiem i filozofem, publicystą i wizjonerem, poetą i fotografikiem. To dzięki niemu paryska Wieża Eiffla stoi do dziś. Plany jej zburzenia przekreśliło umieszczenie na niej nadajnika Ochorowicza, eksperymentalnego telegrafu bezprzewodowego, który służył do przekazywania mowy. Julian Ochorowicz był prekursorem telewizji i w 1878 opracował podstawy jej działania. Unowocześnił także telefony Bella, Adlera i Edisona. Jego wynalazki wyprzedzały epokę, w której żył. Ochorowicz uważany jest za prekursora koncepcji psychologii nieświadomości, pioniera hipnologii.

W 1899 r., po rozwodzie z Marią Heleną Leszczyńską, udał się do miejscowości Wisła i zbudował w tam pierwszy dom murowany. „Ochorowiczówka” powstała z gipsowych płyt. Wszelkie metalowe elementy zostały usunięte przez Ochorowicza po to, by nie zakłócały magnetycznych właściwości tego miejsca.

W domu przygotował laboratorium, w którym przeprowadzał eksperymenty przy udziale medium Stanisławy Tomczykównej, wprowadzając ją w stan hipnozy. W takich wydarzeniach brał udział m.in. Bolesław Prus, któremu Ochorowicz przywiózł wiele książek i opracowań na temat starożytnego Egiptu i którego zainspirował do napisania „Faraona”. Ochorowicz był pierwowzorem naukowca Juliana Ochockiego w „Lalce”. Reymonta przekonał do ponownego napisania pierwszego tomu „Chłopów”. Jego willa była miejscem pracy twórczej polskich pozytywistów.

Po wyjeździe z Wisły w 1912 r., przeprowadził się do nowego domu, wówczas pod Warszawą, obecnie jest to teren wspomnianego Żerania. Mieszkał tu do roku 1914, w którym willę wydzierżawił, a sam przeniósł się do Warszawy. Początkowo na Krakowskie Przedmieście 16/18, do domu „Pod Messalką”, później na Kruczą 44, gdzie nagle zmarł.

ulica Ochorowicza Foto Stowarzyszenie Razem dla BIałołęki

/om/

Źródło: Stowarzyszenie Razem dla Białołęki, ochorowiczowka.pl, własne
Foto: Julian Ochorowicz – polona.pl, domena publiczna, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa – domena publiczna, zdjęcia domu i planu Białołęki – FB/Stowarzyszenie Razem dla Białołęki

gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacjeerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content