Kamienica przy ul. Łochowskiej 38a wyremontowana

ul. Łochowska 38a

Zakończył się remont przedwojennej kamienicy usytuowanej przy ul. Łochowskiej 38a na Pradze Północ. W budynku powstały 24 mieszkania komunalne, do których wkrótce wprowadzą się nowi lokatorzy. Przy kamienicy powstał ogrodzony plac zabaw dla dzieci, plac z miejscami parkingowymi dla mieszkańców, postawiono nową altankę śmietnikową. Wkrótce pojawią się nowe nasadzenia, żywopłot oraz trawa. Przy budynku oraz na placu zabaw staną ławki. Dzięki temu rodzice i osoby starsze będą mogli odpocząć na dworze.

Koszt remontu wyniósł prawie 6,8 mln złotych. Modernizacja nieruchomości była współfinansowana z Funduszu Dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego. Remont tego budynku rozpoczął się na początku 2019 r. Obecnie zdjęto siatkę i rusztowania, które zabezpieczały kamienicę w trakcie remontu. Nieruchomość czeka na nowych mieszkańców. Dobra wiadomość jest taka, że wśród lokatorów są osoby, które zostały wysiedlone na czas remontu i chciały wrócić do swojego domu.

Mieszkańcy otrzymali oferty, teraz mogą przyjść, obejrzeć mieszkania i podjąć decyzje, czy chcą tu zamieszkać. Czekają 24 wyremontowane lokale z łazienkami. To kolejna kamienica gruntownie wyremontowana przy ulicy Łochowskiej. Cieszy nas zadowolenie nowych lokatorów – mówi Ilona Soja-Kozłowska, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.

Pierwsze wrażenie było korzystne, odnowiony budynek, wyremontowana klatka schodowa. Ważne, że powstała winda, bo będę mieszkać piętro wyżej niż wcześniej, więc to duże udogodnienie. Kamienica wypiękniała, tego nie da się ukryć. Darzę to miejsce dużym sentymentem i to ważny dla mnie moment – mówi pani Jolanta, która wraz z mężem otrzymała lokal na 3. piętrze.

Podczas remontu kamienica przy ul. Łochowskiej 38a zyskała nową ocieploną elewację, dach, klatkę schodową, a także windę, której wcześniej w budynku nie było. Wymieniono stropy, drzwi, okna oraz instalacje. 24 lokale mieszkalne wyposażono we wszystkie media. Łączna powierzchnia mieszkań wynosi 869,33 metrów kwadratowych. W budynku jest także lokal użytkowy o powierzchni 19,45 metrów kwadratowych.

Kamienice przy ul. Łochowskiej

Podobnie jak sąsiadujące budynki (36, 38 i 38b) kamienica 38a została zbudowana w roku 1934. Te cztery kamienice z małymi mieszkaniami były w zasadzie identyczne i stanowiły jedną całość. W przyziemiach kamienic na ul. Łochowskiej usytuowane były małe sklepiki, mydlarnie, a także składy opałowe. Budynek przy Łochowskiej 38a posiadał trzy kondygnacje, 28 mieszkań i 1 lokal usługowy. W 1945 budynek, na podstawie dekretu Bieruta, przeszedł na własność państwa.

Franciszek i Longina Karwowscy

Pierwszymi właścicielami wspomnianych wyżej kamienic byli Franciszek i Longina Karwowscy, do których należała także kamienica przy Łochowskiej 31 oraz pół kamienicy przy Łochowskiej 47. O Karwowskim, przedsiębiorcy budowlanym, mówiono, że zastał Szmulowiznę drewnianą, a pozostawił murowaną. Karwowscy byli znaną na Pradze rodziną kamieniczników. Posiadali w okolicy kilka działek, na których (do wybuchu II wojny światowej) wybudowali kilkanaście kamienic czynszowych po to, by czerpać z nich zysk.

Ulica Łochowska

Pierwotnie powstała na terenie folwarku Bojnówek (obecna Szmulowizna). Wytyczono ją w 1875 r. pomiędzy ul. Kawęczyńską i Siedlecką. Łochowska była kilka razy wydłużana. W 1890 r. do ul. Otwockiej. W latach 1911-1914 r. do Grajewskiej, a w 1929 r. przedłużono ją do torów kolejowych. Na początku XX w. posiadała zabudowę drewnianą. Była ulicą brukowaną, oświetloną gazowymi latarniami. Bruk i wspomniane latarnie zlikwidowano w latach 70. XX wieku. /om/

Źródło: UD Praga-Północ.pl; Michał Szymański – Tajemnicze Miasto. Spacery po Warszawie – Praga Północ; wikipedia.org
Foto: UD Praga-Północerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content