Kamionek i okolice
Z wolna (pomału) przybywa publikacji o Pradze. Wśród wydanych w ostatnim okresie książek znajdujemy coraz to nowe pozycje, opisujące zabytki dawnej Pragi.
Nigdzie jednak dotąd nie spotkałem wspomnienia o strzelnicy znajdującej się obok Parku Skaryszewskiego, która występowała pod nazwą „Strzelnicy dla wszystkich”. Odbywały się na niej, cieszące się powodzeniem, konkursy strzeleckie oraz ćwiczenia dla policjantów i amatorów. Charakterystyczny, drewniany budynek, obwiedziony werandą, na której można się było latem posilić lub ugasić pragnienie, bowiem przy tej placówce działała dobrze prosperująca restauracja. Tam, jak pisze nieoceniony Niedzielny Dodatek Ilustrowany do „Kuriera Warszawskiego”, bito rekordy celności strzału. Wśród rekordzistów wymieniony jest Zbigniew Wąsowicz z warszawskiego klubu „Legia”, który w 1927 r. uzyskał aż 438 punktów i został uznany rekordzistą Polski w strzelaniu z pistoletu ręcznego.
Fenomenalne wyniki na tarczy uzyskiwał również Eugeniusz Rutecki (ponad 100 punktów), uznany wicemistrzem tej strzelnicy. Parterowy, malowniczy domek, z wieżyczką zwieńczoną masztem z polską flagą, dawno nie istnieje. Przyznam, że wielu prażan miałoby trudności ze wskazaniem, gdzie w ogóle stała wspomniana przeze mnie strzelnica. Faktem jest, że na Kamionku.
A oto inny obiekt starego Kamionka godny przypomnienia, szczęśliwie zachowany Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej. Tak miał wyglądać według wykonanego szkicu projektowego. Czy tak wygląda, odpowiedzą sobie sami czytelnicy, mieszkańcy okolicznych ulic, dla których ta właśnie świątynia jest ich parafią.
W 1927 r. ukonstytuował się Komitet Budowy tego kościoła, a w skład jego zarządu weszli: ks. kanonik Franciszek Garncarek, inż. Stefan Twardowski, inż. Gustaw Lichtenstein – ówczesny starosta, dyrektorzy okolicznych fabryk: inż. Michał Łopuszański i inż. Stanisław Jacynicz, a także Władysław Łuszczyński, Karol Pawłowski i Józef Gawełkiewicz, miejscowi obywatele, posesjonaci (właściciele nieruchomości w okolicy).
Jak głosiły komunikaty, wszelkich informacji o planowanej budowie udziela ks. kanonik Garncarek, proboszcz parafii przy ul. Zamoyskiego 34, telefon: 64-58. Ofiary składane były na rachunek Komitetu Budowy Kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie na Kamionku w banku PKO nr konta 19-400. Nieskomplikowane numery zarówno telefonu, jak i konta – to świadectwo epoki warte przytoczenia.
Uważam, że bardzo to miły akcent historii Pragi Południe, wart szczególnego przypomnienia, nie cytowany w literaturze wspomnieniowej, bo jej chyba odnośnie Pragi prawie nie ma…
Tadeusz Wł. Świątek