Kampania ZOOstaw, nie porywaj!

Kampania ZOOstaw, nie porywaj!

Czy zabierać pisklę, które wypadło z gniazda? Jak się zachować, gdy zorientujemy się, że nie potrafi jeszcze dobrze latać? Co zrobić, gdy na swojej drodze spotkamy młodego ssaka? Zanim zabierzesz znalezione w parku pisklę czy młode zwierzątko, zastanów się dobrze, czy postępujesz właściwie.

Trwa okres lęgowy ptaków – czas, kiedy dobierają się w pary, składają jaja, a potem wychowują młode. Kierując się odruchem serca – zabierając podlota – często nie mamy świadomości, że postępujemy nierozsądnie, bo znajdujący się w trawie mały ptaszek (podlot) uczy się życia. Nie ingerujmy w tę naukę – nasze działania przerywają tę cenną lekcję życia. Strażnicy z Ekopatrolu przypominają, że młode ptaki nie są same i pod czujnym okiem swoich rodziców uczą się samodzielności, przetrwania i rozpoznawania zagrożeń. Dlatego lepiej jest nie ingerować. Natomiast w przypadku pisklaków, które wypadną z gniazda, w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy gniazdo znajduje się w pobliżu. Tam umieśćmy malucha i obserwujmy, czy pojawią się jego rodzice.  Kiedy powinniśmy zareagować i działać? Tylko w uzasadnionych sytuacjach: gdy pisklę jest ranne, znajduje się w niebezpiecznym miejscu, np. na drodze, albo gdy jesteśmy pewni, że spadło całe gniazdo.

Kampania ZOOstaw, nie porywaj!

Jak postępować,  gdy w lesie albo w parku zobaczymy małego ssaka? Zabierać go ze sobą? Jeżeli przebywa w terenie leśnym lub zielonym, jest zdrowe, samodzielne, a w pobliżu przebywa matka, to należy pozostawić je w swoim środowisku. Kiedy reagować? Tylko w uzasadnionych przypadkach. Jeżeli zwierzę jest ranne  albo znalazło się w niebezpiecznej sytuacji, wtedy jak najbardziej nasza interwencja może uratować mu życie.

Kampania ZOOstaw, nie porywaj!

Jeżeli masz wątpliwości lub nie możesz samodzielnie udzielić pomocy, powiadom:

  • Ośrodek Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl” działający w warszawskim ZOO (22 670 22 07)
  • Lasy Miejskie Warszawa – Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt (600 020 746, 600 020 747)
  • lub Ekopatrol Straży Miejskiej m.st. Warszawy (tel. 986).

Ekopatrol na co dzień pomaga ptakom i ssakom, które znalazły się w trudnej sytuacji albo są ranne czy chore. W 2022 roku w przypadku ptaków strażnicy interweniowali 4 657 razy. Najczęściej pomocy potrzebowały gołębie (2 236), kaczki (615), wrony (513). Najwięcej interwencji Ekopatrolu dotyczących pisklaków czy podlotów notuje się między kwietniem a czerwcem. Część z nich strażnicy miejscy wypuszczają do środowiska naturalnego, a część przekazują do Ptasiego Azylu. Oprócz tego w 2022 r. strażnicy pomogli także 26 papugom, 14 sowom, 3 sokołom i 3 bocianom. Jeżeli chodzi o ssaki, to w ubiegłym roku funkcjonariusze straży miejskiej podjęli 4 507 interwencji. Uratowali 1 941 psów, 1 324 koty, 529 nietoperzy, 326 jeży oraz 138 wiewiórek.

Przypomnijmy: zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy strażnicy miejscy udzielają pomocy małym ssakom (np. zającom, dzikim królikom, jeżom, wiewiórkom, nietoperzom). W sytuacji, gdy zwierzę jest ranne albo chore, strażnicy przekazują je do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt prowadzonego przez Lasy Miejskie w Warszawie. Inaczej sytuacja wygląda ze średnimi i dużymi ssakami (np. lisami, borsukami, łosiami, jeleniami, sarnami czy dzikami). Tym zwierzętom fachowej pomocy udzielają Lasy Miejskie. Straż miejska lub policja w takim przypadku zabezpieczają teren.

Źródło: Straż Miejska, Warszawa 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content