Kasa w rękach warszawiaków

Do 22 stycznia 2018 roku mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły, w jaki sposób chcą ulepszyć swoje najbliższe otoczenie. Zgłoszenie nie jest trudne, ale jeżeli ktoś potrzebuje pomocy może skorzystać z różnych możliwości wsparcia, jakie oferują urzędy dzielnic. Terminy i miejsca dyżurów znajdują się na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl (na tej stronie możesz wypełnić też formularz zgłoszeniowy) i na stronach urzędów dzielnic.

– Nowością jest, że do formularza zgłoszeniowego, należy dołączyć listę co najmniej 30 osób popierających projekt, do każdego projektu musi być to osobna lista poparcia. W tej grupie co najmniej 15 osób musi zamieszkiwać dany obszar terytorialny – w przypadku zgłoszenia projektu o charakterze lokalnym lub daną dzielnicę – w przypadku zgłoszenia projektu o charakterze ogólnodzielnicowym. Do grupy osób nie wlicza się projektodawców danego projektu – mówi Konrad Rajca, rzecznik wawerskiego Urzędu Dzielnicy.

W tej edycji budżetu partycypacyjnego mieszkańcy będą mogli decydować na co wydać blisko 65 mln złotych. W poprzedniej edycji na realizację pomysłów mieszkańców przeznaczono ponad 61 milionów z miejskiego budżetu. Zgłoszonych zostało 2 782 pomysłów, z czego pod głosowanie zostało poddanych 1808. W 2018 roku rozpocznie się realizacja zwycięskich 881 pomysłów (zgłoszonych przez 529 mieszkańców), za łączną kwotę ponad 60 milionów złotych.

Potrzeby warszawiaków są różne. Mieszkańcy Rembertowa są m.in. spragnieni książek. Projekt zakupu nowości wydawniczych do biblioteki zwyciężał we wszystkich dotychczasowych edycjach. Mieszkańcy oddali też swoje głosy na lodowisko, nasadzenia drzew i krzewów, zakup defibrylatorów, psie stacje i kosze na śmieci. Zwycięzcami ostatniej edycji okazali się również seniorzy, którzy otrzymają wyposażenie klubu seniora i stroje dla chóru.

Poprzednia edycja pokazała, że w Rembertowie mieszkańcy interesują się budżetem partycypacyjnym. Z wynikiem 21 pomysłów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego na rok 2018 (na 10 tysięcy mieszkańców), zajęliśmy 4. miejsce w Warszawie (po Włochach, Wawrze i Żoliborzu). W głosowaniu wzięło udział 1522 warszawiaków, czyli w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców w Rembertowie zagłosowały 63 osoby – podkreśla Katarzyna Roth-Sikorska z Urzędu Dzielnicy Rembertów.

Bardzo dobrze ocenia poprzednią edycję budżetu obywatelskiego także wawerski Ratusz.

Mieszkańcy są zaangażowani i aktywni. Wawer jest pod względem liczby zgłaszanych projektów w czołówce warszawskich dzielnic. Mam nadzieję, że w obecnej edycji będzie podobnie. Projekty z ostatniej edycji będą realizowane od stycznia 2018 roku – wyjaśnia wawerski rzecznik Konrad Rajca.

Mieszkańcy Targówka też są aktywni i zainteresowani budżetem.

– Jest wiele projektów, w których bardzo aktywna była młodzież szkolna, co nas wyróżnia na tle Warszawy. Projekty zgłaszane przez mieszkańców Targówka są różne – wśród nich są m.in. miejsca parkingowe, plac zabaw zajęcia dla dzieci czy kulturalne. Dla mnie ciekawa jest iluminacja świąteczna w Parku Bródnowskim. Trzeba aktywizować i zachęcać mieszkańców do udziału w budżecie – podkreśla zastępca burmistrza dzielnicy Targówek Grzegorz Gadecki.

Na Pradze Północ jest stałe grono mieszkańców, którzy angażują się w sprawy związane z budżetem partycypacyjnym.

Z roku na rok grono to stale się powiększa, co jest zjawiskiem bardzo pozytywnym. W edycji na 2017 rok do realizacji wybrano aż 37 projektów. Większość z nich udało się zrealizować, kilka ze względu na większe inwestycje, np. budowę metra, zostało przeniesionych do realizacji na przyszły rok. W dotychczasowych edycjach mieszkańcy Pragi wybierali przede wszystkim projekty zielone oraz infrastrukturalne. Cieszy nas zainteresowanie projektem Praskiej Galerii Sław na ul. Stalowej, które przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Mieszkańcy i media bardzo pozytywnie przyjęli ten pomysł. Planujemy w kolejnych latach poszerzenie Alei o nowe nazwiska osób zasłużonych dla Pragi – podsumowuje rzecznik prasowy dzielnicy Karol Szyszko.

 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content