Kieszonkowiec zatrzymany na Pradze Północ
Dozorem policyjnym został objęty 52-letni obywatel Gruzji, który okradł starszego wiekiem mieszkańca Pragi Północ. 52-latek wykorzystał nieuwagę mężczyzny i wyjął z jego saszetki portfel z gotówką. Na szczęście, dzięki pomocy świadków, złodziej został zatrzymany. Za to przestępstwo grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Do zdarzenia doszło w sobotę, 3 czerwca 2023 roku tuż po godz. 12.00 na bazarze przy ulicy Namysłowskiej. Stojący w kolejce przy jednym ze stoisk starszy mężczyzna w pewnej chwili zorientował się, że zginął mu portfel. Jednocześnie jednak zauważył stojącego nieopodal mężczyznę w średnim wieku, który trzymał jego „zgubę” i wyjmował z niej pieniądze.
Okradziony zaczął krzyczeć, co sprowokowało złodzieja do ucieczki. Nie uciekł jednak daleko, ponieważ pewien przypadkowy przechodzień, widząc zaistniałą sytuację, po prostu… podstawił mu nogę. Do akcji wkroczył też właściciel stoiska. Obydwaj świadkowie szybko obezwładnili przestępcę. A skradzione przez niego pieniądze (1000 złotych) wróciły do właściciela.
Złodziej, którym był 52-letni obywatel Gruzji, został przekazany Policji i trafił do aresztu w komendzie przy ulicy Jagiellońskiej. Jak się okazało, mężczyzna miał już sporą kartotekę kryminalną – był wielokrotnie karany za kradzieże, w tym karami pozbawienia wolności.
W poniedziałek, 5 czerwca 2023 roku, w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Praga-Północ usłyszał zarzut kradzieży ze szczególną zuchwałością. Prokurator prowadzący to śledztwo zastosował wobec mężczyzny dozór Policji. Za przestępstwo, o które został oskarżony grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Jak ustrzec się przed kieszonkowcami?
Kieszonkowcy działają najczęściej w miejscach, w których przebywa dużo ludzi, takich jak chociażby bazary. Ich ulubionym miejscem „pracy” są również pojazdy transportu publicznego – tramwaje, autobusy i kolejki, w których również często podróżuje dużo ludzi jednocześnie. A tłok sprzyja tego typu przestępstwom. Złodzieje wykorzystują również chwilę nieuwagi swych ofiar, np. wtedy gdy robią zakupu.
Ofiarą kieszonkowca może paść każdy, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny (choć najczęściej złodzieje „polują” na ludzi wyglądających zamożnie). Możemy jednak ustrzec się przez atakiem. Jak to zrobić?
- Nie powinniśmy nosić portfela i cennych przedmiotów w łatwo dostępnych dla złodzieja miejscach, takich jak tylna kieszeń spodni, zewnętrzne kieszenie kurtki czy plecaka.
- Najlepiej trzymajmy pieniądze, dokumenty i wartościowe rzeczy w wewnętrznych kieszeniach odzieży, do których złodziej ma utrudniony dostęp.
- Jeśli trzymamy portfel i inne cenne przedmioty w teczce/torbie/torebce/saszetce zawsze trzymajmy ją przed sobą, zwłaszcza w środkach komunikacji miejskiej i innych zatłoczonych miejscach. Policjanci zalecają również, aby panie trzymały torebki pod pachą, co uniemożliwi złodziejowi ich wyrwanie lub odcięcie paska.
- Jeśli to możliwe nie trzymajmy wszystkich cennych rzeczy w jednym miejscu, np. portfela i telefonu komórkowego w tej samej kieszeni. Tak samo postępujmy, gdy mamy przy sobie dużą ilość gotówki. Rozdzielmy je, wówczas gdy staniemy się ofiarą kieszonkowca, nie stracimy wszystkiego.
- Bądźmy czujni! Szczególnie w miejscach zatłoczonych, czyli w środkach komunikacji publicznej, na dworcach, w sklepach, na bazarach itd.
- W sytuacji usiłowania kradzieży kieszonkowej natychmiast wszczynajmy alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja.
/Jacek P. Narożniak/
Lokalny Portal Internetowy w Warszawie
Źródło: KRP VI, policja.gov.pl
Foto: KRP VI