Kolejne hotele zamieniane w izolatoria

Na całym Mazowszu działa już 10 dużych izolatoriów przeznaczonych dla osób oczekujących na wynik testu na obecność koronawirusa lub chorych niewymagających hospitalizacji. Najnowsze powstało właśnie w Hotelu Belwederski w Warszawie.

W tych placówkach pacjenci mają zapewnioną opiekę medyczną i posiłki. Pobyt w izolatorium finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Hotele udostępniają też pokoje dla personelu medycznego.

W Warszawie izolatoria mieszczą się w hotelach:
– Warsaw River View, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 43
– Hotel Łazienkowski w Warszawie, ul. 29 listopada 3b
– Hotel Roco w Warszawie, ul. Mikołajska 2
– Hotel Belwederski w Warszawie, ul. Belwederska 44c

Izolatorium dla osób kierowanych przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie jest zorganizowane w hotelu Warsaw River View. CSK MSWiA organizuje izolatorium w budynku na terenie szpitala.

Do izolatoriów kierują lekarze z jednoimiennych szpitali zakaźnych i szpitali, w których strukturze działa oddział zakaźny sprawując jednocześnie opiekę medyczną.

Do izolatoriów będą kierowane:
• osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu,
• osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem),
• osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać,
• osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.
W izolatoria mogą czasowo zamienić się hotele, hostele, akademiki, czy sanatoria. Aby stać się izolatorium, każdy z tych obiektów musi spełnić kilka warunków. Wskazuje je Minister Zdrowia w rozporządzeniu http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/539 1.

Przepisy mówią, że każdy izolowany pacjent musi mieć zapewnione:
• osobny pokój z łazienką
• opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium
• trzy posiłki dziennie.

Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ przekaże środki podmiotom leczniczym (szpitalom), które w sytuacji usytuowania izolatorium w obiekcie podmiotu zewnętrznego (np. hotelu) rozliczą się z tym podmiotem.

Pomoc dla personelu medycznego – Hotel dla Medyka
Hotel Courtyard by Marriott oraz Hotel Lokum przy ul. Wołoskiej w Warszawie udostępniły pokoje dla personelu Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Do dyspozycji personelu medycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach będą miejsca w hotelu Janusz. Miejsca dla personelu Radomskiego Szpitala Specjalistycznego zapewniono w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Limanowskiego oraz w Ośrodku Bankietowo-Weselnym Małęczyn. Hotel Czardasz i Hotel Herman wygospodarowały miejsca na potrzeby personelu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, a Hotel Olimpijski w Ciechanowie dla personelu tamtejszego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego. Hotel Marriott przy ul. Al. Jerozolimskich 65/79 udostępnił miejsca dla personelu medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego z siedzibą w Warszawie oraz Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Hotele udostępniły kadrze medycznej miejsca w pokojach z łazienkami.
Izolatoria znajdują się w pobliżu szpitali z oddziałami zakaźnymi, dotychczas uruchomione je dla tj. Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, Wojskowego Instytutu Medycznego, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego WUM w Warszawie.

 

Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki

 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content