Kolejne województwo z lockdown-em, a Mazowsze wśród regionów z największą liczbą zakażeń.
Minister Adam Niedzielski podsumował obecną sytuację epidemiczną w kraju. Na ten moment mamy 33-procentowy tygodniowy przyrost zakażeń i ta tendencja się utrzymuje.
Konferencja Ministerstwa Zdrowia w skrócie:
Obserwujemy dynamiczny przyrost obłożenia w szpitalach, jest 2 tys. więcej hospitalizacji w ciągu tygodnia. Plan działania na najbliższy czas:
– weryfikacja deklarowanych przez szpitale łóżek, bo zdarzyły się sytuacje kiedy stan faktyczny był inny niż zadeklarowany
– weryfikacja dostępności łóżek – informacja ma być dostępna i aktualizowana co 3 godziny, żeby karetki wiedziały gdzie wieźć chorych. Wojsko OT wspomoże znowu szpitale.
– przegląd zaopatrzenia szpitali w produkty, z którymi w czasie 2. fali epidemii był problem
– stałe powiększanie liczby łóżek w szpitalach. Do połowy lutego były likwidowane łóżka covidowe , teraz nie będą przwracane. W pierwszej kolejności przywrócone zostaną szpitale tymczasowe.
– mamy 38 proc. wolnych łóżek covidowych i 36 proc. wolnych respiratorów
Ministerstwo analizuje sytuację w regionach. Ostatnie decyzje o obostrzeniach dotyczyły województwa warmińsko-mazurskiego, nadal ten region ma największą liczbę zakażeń. W drugiej kolejności jest województwo pomorskie, dalej mazowieckie (40 zachorowań na 100 tys. mieszkańców).
Na początku stycznia, mutacja brytyjska koronawirusa stanowiła 5 procent zakażeń, w lutym było 10, a teraz udział tej mutacji szybko rośnie – ostatnie 21 dni to 25-procentowy wzrost. Mutacja brytyjska jest powodem trzeciej fali epidemii, wpływ na nią ma też stosowanie przez nas zasad bezpieczeństwa.
Co się zmienia:
Mazury i Warmia – na tydzień dłużej pozostają obostrzenia, ale zamiast edukacji zdalnej będzie nauczanie hybrydowe – część dzieci w 1 tygodniu uczy się w szkole, a w kolejnym ta grupa ma zajęcia zdalne i tak naprzemiennie. To zmieni się od następnej soboty.
Pomorskie – do 20 marca obostrzenia takie jak teraz w warmińsko-mazurskiem. Od 13 do 20 marca nauka w trybie hybrydowym.
Mazowsze NA RAZIE, pozostaje na obecnych zasadach, ale jak zapowiada minister zdrowia, co tydzień będą przedstawiane aktualne informacje i możliwe jest wprowadzanie zmian. Wszystko zależy od rozwoju epidemii w danym regionie, a warto przypomnieć, że w chwili podjęcia decyzji dotyczącej zwiększenia obostrzeń w warmińsko-mazurskiem, było tam ok. 45 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Mazowsze na ten moment ma ich 40 tys…