Komunikacja miejska jest kobietą
8 marca przedstawicielki warszawskich spółek transportowych wzięły udział w konferencji na temat pracy kobiet w komunikacji miejskiej. Dyskusja odbyła się w siedzibie ZTM przy ulicy Grochowskiej 316/320.
Po raz drugi odbyło się spotkanie dotyczące roli kobiet w kształtowaniu oraz funkcjonowaniu warszawskiej komunikacji miejskiej. Nie ma na to lepszego momentu niż Międzynarodowy Dzień Kobiet. Tym razem, do rozmowy zaproszono nie tylko kobiety związane z transportem publicznym, ale także mężczyzn, którzy z nimi na co dzień współpracują.
Cykl spotkań otworzyła dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego Katarzyna Strzegowska, która przedstawiła prezentację „Kobiety w komunikacji miejskiej”. Udział w sesji porannej wzięła również Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta Warszawa.
Do pierwszego panelu pt. „Kobieca strona komunikacji” zaproszone zostały panie pracujące w Warszawskim Transporcie Publicznym na różnych stanowiskach. Moderatorem rozmowy była Monika Beuth – rzeczniczka prasowa m.st. Warszawy.
Jak spojrzymy na zarządy spółek kolejowych to z trudem szukać tu kobiet. Natomiast za każdym takim członkiem zarządu, prezesem stoją kobiety na stanowiskach dyrektorskich kierowniczych, pełnomocniczych. Które po prostu dbają o to, żeby tym prezesom nie stała się krzywda i żeby tę organizację funkcjonowały, także zapewniając szerokie spektrum działania. Czasami tych kobiet nie widać w tych organizacjach na pierwszy rzut oka, ale one po prostu są obecne i są podstawą funkcjonowania, filarem – mówiła Ewelina Golańska pełnomocniczka ds. bezpieczeństwa SKM.
Wieloletnie pracowniczki komunikacji miejskiej rozmawiały między innymi o kwestiach związanych ze swoja pracą, jej cieniach i blaskach, ale również o zmianach jakie na przestrzeni lat zaszły w postrzeganiu kobiet pracujących w komunikacji i o zmianach technologicznych ułatwiających pracę.
W drugiej części konferencji wystąpiła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, pełnomocniczka ds. kobiet. Udział w tej sesji, w panelu pt.. „Bo z dziewczynami…, czyli jak się pracuje z kobietami w komunikacji miejskiej” wziął również wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski, a także prezesi miejskich spółek przewozowych: Jan Kuźmiński (Prezes MZA), Dariusz Kostaniak (Członek Zarządu ds. Inwestycji Metra Warszawskiego), Wojciech Bartelski (Prezes Tramwajów Warszawskich ) i Alan Beroud (Prezes Szybkiej Kolei Miejskiej). Moderatorką tej debaty była Iwona Kutyna – dziennikarka radiowa i telewizyjna, związana z Radiem Zet, Onetem i Gazetą Wyborczą.
Patronat nad Konferencją objął Prezydent miasta stołecznego Warszawy, matronat – Warszawska Rada Kobiet, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Radio Kolor. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie: ztm.waw.pl.
Komunikacyjna Statystyka
- 76 proc. osób zajmujących się obsługą pasażera to kobiety; kobiety łagodzą obyczaje; trudne i konfliktowe sytuacje w komunikacji miejskiej rozwiązują siłą spokoju,
- 16% zatrudnionych w WTP to kobiety,
- 48% pracowników ZTM to kobiety (stan ten nie zmienia się od 2015 roku); połowa kierowników i dyrektorów to kobiety, 10 kobiet pracuje jako kontrolerki biletów,
- 20% pracowników Tramwajów warszawskich stanowi płeć piękna (jest 289 motorniczych co stanowi 20% zatrudnionych na tym stanowisku, 35% kobiet pracuje na stanowiskach kierowniczych). W szczycie porannym na miasto wyjeżdża 400 tramwajów, 83 z nich prowadzą kobiety,
- 8% pracowników MZA to panie (jest 135 kierowczyń, co stanowi 4% zatrudnionych, 70% kobiet na stanowiskach kierowniczych),
- 16% pracowników Metra Warszawskiego to kobiety (4 maszynistki, co stanowi 1,5% zatrudnionych, 33% pań pracuje na stanowiskach kierowniczych),
- 28% pracowników SKM to panie (jest 1 maszynistka, a 43%stanowisk kierowniczych zajmują kobiety),
- od 2023 roku mamy jedną maszynistkę SKM, a pociągi metra warszawskiego prowadzą 4 kobiety (łącznie 5 kobiet).
Autor: UM
Foto: UM
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje