Koniec stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce! Już od 1 lipca 2023 roku!

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce! Już od 1 lipca 2023 roku!

1 lipca 2023 roku w Polsce zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego COVID-19. Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie w piątek 16 czerwca 2023 roku.

Jak powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, decyzja o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego ma związek ze znaczącym spadkiem zachorowań na COVID-19.

COVID-19 nie stanowi dziś większego zagrożenia, choć na pewne będziemy mieli fale zwiększonych zachorowań. System nie powinien już być jednak nadmiernie obciążony – powiedział Andrusiewicz.

Projekt rozporządzenia odwołującego stan zagrożenia epidemicznego na terenie naszego kraju opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji już 2 maja 2023 roku. W uzasadnieniu napisano m.in., że:

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, co będzie miało również pozytywny wpływ na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw.

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19  oznacza koniec obowiązujących jeszcze do tej pory obostrzeń. Nie będziemy więc już musieli nosić maseczek w placówkach medycznych i aptekach! Zniesione zostaną również obowiązkowe szczepienia przeciw COVID dla pracowników służb zdrowia i zasady zlecania testów w kierunku SARS-CoV-2.

Przypomnijmy, że stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono w Polsce 16 maja 2022 roku w miejsce obowiązującego wcześniej stanu epidemii.

/JPN/

Lokalny Serwis Informacyjny w Warszawie, gazeta “Mieszkaniec”

Źródło: własne

Foto: Pixabayerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content