Kontrowersyjna przeprowadzka

Niezwykle ważna i potrzebna dla wielu matek i dzieci instytucja – Dom Samotnej Matki i Dziecka, mieszczący się przy ul. Szymanowskiego 4a – może zostać przeniesiony do innej dzielnicy. Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta m.st. Warszawy lokal użytkowy nr 100 ma zostać przekazany Warszawskiemu Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”.

Dom Samotnej Matki i Dziecka, podlegający praskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, działa przy ul. Szymanowskiego 4a od ponad trzydziestu lat. Od początku stanowił dla wielu kobiet namiastkę domu, w którym nie tylko mogą mieszkać, ale również stopniowo usamodzielniać się. Tylko w ubiegłym roku z pomocy ośrodka skorzystały łącznie dwadzieścia cztery osoby.

15 września br. wydane zostało zarządzenie Prezydenta m.st. Warszawy, pod którym podpisała się wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra. Zgodnie z dokumentem zarządzanie i administrowanie lokalem nr 100 przy ul. Szymanowskiego 4a przekazane zostaje Warszawskiemu Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”. Podmiot ten pomaga osobom znajdującym się w kryzysie bezdomności, w tym także uchodźcom.

Praski Dom Samotnej Matki i Dziecka ma zostać przeniesiony na ul. Chlubną na Białołęce.

Nie mamy żadnych wątpliwości, że wsparcie dla uchodźców z Ukrainy oraz osób w kryzysie bezdomności jest na Pradze bardzo potrzebne. Sami wielokrotnie wspieraliśmy różne inicjatywy pomocowe. Zastanawiamy się jednak, dlaczego Miasto chce pomagać uchodźcom i osobom w kryzysie bezdomności kosztem innych osób, które również potrzebują pomocy i które nie mają gdzie się podziać. Praski Dom Samotnej Matki i Dziecka przyjmował przede wszystkim mieszkanki Pragi Północ, których dzieci chodziły tutaj do szkół czy przedszkoli. Ośrodek na Białołęce oddalony jest od Pragi o ponad godzinę jazdy komunikacją miejską. To ogromny dystans z punktu widzenia mam próbujących wrócić na rynek pracy czy dzieci uczęszczających do praskich placówek oświatowych – napisali na Facebooku aktywiści ze Stowarzyszenia Porozumienie Dla Pragi.

Obecnie w praskim ośrodku przebywa sześć matek i ośmioro dzieci. Część z nich otrzymała już lokal komunalny z zasobów dzielnicy.

Do sprawy na tym samym portalu społecznościowym odniosła się wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra.

Decyzja o zmianie formuły funkcjonowania Domu jest spowodowana wynikami kontroli Wojewody Mazowieckiego. W toku przeprowadzonej kontroli przez zespół inspektorów Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie stwierdzono, że Dom Samotnej Matki funkcjonuje z naruszeniem zapisów ustawy o samorządzie gminnym, m.in., że dom nie zapewnia odpowiedniej liczby łazienek proporcjonalnie do liczby mieszkańców, nie ma ustalonej odpłatności za pobyt, itd. Podjęłam decyzję o przekazaniu lokalu do WCI „Integracyjna Warszawa”, co pozwoli zachować zasoby tego miejsca, dostosować działalność i wykorzystać do dla potrzeb społecznych.

Z informacją tą nie zgadza się północnopraski praski radny Ernest Kobyliński.

Kontrola wojewody nie sugerowała likwidacji placówki ani odebrania lokalu OPS przez Miasto. Dlaczego odbieracie lokal wbrew woli Zarządu Dzielnicy, Dyrekcji OPS i ZGN Praga-Północ? Jest wiele pustostanów, które Miasto mogło przejąć, a odbieracie lokal OPS, w którym od wielu lat funkcjonuje dobrze Dom Samotnej Matki – zaznacza.

Podejmuję działania, aby żadna z rodzin nie trafiła do ośrodka na Białołękę – poinformował Ireneusz Tondera, Przewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Północ.

Aktualizacja

Przed kilkoma dniami powstała petycja do władz miasta stołecznego Warszawy w sprawie uratowania i umożliwienia dalszego funkcjonowania Domu Samotnej Matki i Dziecka przy ul. Szymanowskiego 4a na Pradze – Północ. Podpisy w tej sprawie zbierane są pod adresem: https://www.petycjeonline.com/stop_likwidacji_domu_samotnej_matki_i_dziecka_na_pradze_ponoc-_petycja

/MK/

Fot. Google Maps 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content