KORONAWIRUS: Jest decyzja MON o użyciu wojska

Od północy jest ważna decyzja, którą podjął minister MON, Mariusz Błaszczak. Dotyczy ona „użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy policji w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego” w kraju.

“Skład wydzielonych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ich zadania, liczebność, obszar, na jakim wydzielone Siły Zbrojne będą wykonywały zadania, oraz czas ich wykonywania, a także ograniczenia dotyczące użycia posiadanych środków określi Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji”.
Jak czytamy w dokumencie, chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej zaznacza, że decyzja potrzebna jest aby skierować wojsko do wsparcia patroli na granicy oraz pomocy policji w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny. „Decyzja nie oznacza, że wojsko zostanie użyte, by pilnować porządku w miastach.”

Mariusz Błaszczak również na Twitterze wyjaśniał we wtorek, że “Ponad 2,1 tys. żołnierzy wraz ze sprzętem będzie dziś zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Żołnierze między innymi wspierają służby MSWiA w ochronie granic, pomagają osobom w kwarantannie oraz w transporcie medykamentów do szpitali” oraz, że „żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej wspierają działania Straży Granicznej na obszarze województw śląskiego i małopolskiego”

 

Źródło: Twitter, foto: MON/Twitter

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content