KORONAWIRUS: Od dzisiaj w Polsce stan epidemii

Trwa wspólna konferencja premiera i szefów resorów: zdrowia oraz edukacji. Co już wiadomo?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od dzisiaj w Polsce wprowadzony zostaje stan epidemii.

– Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się koronawirusa. Oznacza to dla społeczeństwa nowe obowiązki. Robimy wszystko, by przygotować Polskę na trudne, nadchodzące tygodnie – powiedział Mateusz Morawiecki ale zaznaczył także, że wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza, że wybory w Polsce zostaną przełożone.

Wiemy już, że będą m.in. większe kary za złamanie kwarantanny – już nie 5 a 30 tys. zł. 

Przerwa w szkołach potrwa przynajmniej do Wielkanocy.

– Od 25 marca zostanie wprowadzony obowiązek realizowania podstaw programowych, tak by nauczyciele mogli bardziej systematyczny sposób przekazywać wiedzę, mogli kontaktować się ze swoimi uczniami, a jeśli będzie potrzeba, wystawiać im oceny – zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski, a minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że musimy przygotować się na wzrost zachorowań w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Osób zakażonych koronawirusem może być nawet 10 tys. 

Stan epidemii umożliwia ministrowi zdrowia na terenie całego kraju wyznaczać role personelowi medycznemu oraz innym osobom w zwalczaniu epidemii. Takie same uprawnienia zyskują też wojewodowie na terenie swoich województw.  – Można po prostu delegować kogoś do pracy na danym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać epidemię koronawirusa – tłumaczył minister zdrowia.

 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content