Koronawirus zmienia rynek pracy

Od marca trwa pandemia i od tego czasu przybywa osób bezrobotnych. Jak koronawirus wpłynął na pracę mieszkańców Warszawy?

Od marca do końca sierpnia bezrobocie w Warszawie wzrosło o blisko 35%. Stopa bezrobocia na koniec sierpnia w Warszawie wyniosła 1,8%, na koniec marca było to tylko 1,3%. Wśród osób, które rejestrowały się w tym okresie, jest duży udział ludzi młodych: na koniec sierpnia bezrobotni do 30. roku życia stanowią 15% (marzec – 13%). Bezrobotni do 25 lat – 5,5% (było 4%). Zmalał natomiast udział osób po 50. roku życia: na koniec sierpnia wynosi on 30%, a pod koniec marca było to 33% – mówi Joanna Halczewska, pośrednik pracy z warszawskiego Urzędu Pracy.

Statystyka osób rejestrujących się w Urzędzie, w podziale na dzielnice prowadzona jest w ujęciu kwartalnym: na Pradze Południe bezrobocie od końca marca do końca czerwca b.r. wzrosło o 26%. Na Pradze Północ, w tym samym okresie, o niemalże 25%.

W innych prawobrzeżnych dzielnicach sytuacja nie wygląda lepiej. Od końca marca do końca czerwca bezrobocie wszędzie wzrosło: 27% na Białołęce, w Rembertowie i na Targówku. W Wawrze i w Wesołej odnotowano 25-procentowy wzrost.

Zastanawiające jest to, że najwięcej bezrobotnych zarejestrowanych w warszawskich urzędach pracy ma wyższe wykształcenie. Stanowią aż 34% ogółu. Osoby ze średnim wykształceniem – 13%, a z gimnazjalnym, podstawowym i niższym – 22%

Co cieszy, liczba zgłoszonych ofert zatrudnienia do Urzędu Pracy m.st. Warszawy jest na dobrym poziomie. W marcu było dostępnych 2740 ofert, a w sierpniu 2198. Jak podaje Joanna Halczewska, duży spadek liczby zgłoszonych miejsc pracy był widoczny w kwietniu i w maju. W tych miesiącach odnotowano odpowiednio 1563 i 1848 ofert pracy.

Osoby bezrobotne znajdą odpowiednie dla siebie oferty na stronie urzędu pracy (oferty.praca.gov.pl) oraz w Centrum Aktywizacji Zawodowej (www.warszawa.praca.gov.pl/centrum-aktywizacji-zawodowej). Od końca maja działa bez przeszkód bezpośrednia obsługa interesantów. Udający się do urzędu mieszkańcy Warszawy muszą się obowiązkowo wcześniej umówić telefonicznie lub mailowo.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content