Kranówka będzie jeszcze smaczniejsza

W Zakładzie Północnym w Wieliszewie trwa unowocześnianie technologii stosowanych w procesie uzdatniania wody, m.in. filtracji pospiesznej piaskowej. Efektem prowadzonych inwestycji będzie poprawa jakości warszawskiej kranówki.

Zakład Północny Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. uzdatnia wodę pobieraną z Jeziora Zegrzyńskiego i zaopatruje Bemowo, Białołękę, Bielany, Targówek, Pragę Północ oraz część Woli i Żoliborza. Codziennie z Wieliszewa płynie do mieszkańców tych dzielnic ok. 80 mln litrów uzdatnionej wody.

Lepsza filtracja dzięki antracytowi

W ramach przeprowadzonych prac, unowocześniono już proces ozonowania wstępnego. Obecnie w zakładzie trwa modernizacja filtrów pospiesznych piaskowych oraz pompowni I i III stopnia. Inwestycje o łącznej wartości ok. 89 milionów złotych realizowane są w ramach Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza V”, dofinansowanego przez Unię Europejską.

Modernizacja filtrów pospiesznych będzie polegała na wzbogaceniu złoża o warstwę antracytu, czyli odmiany węgla kamiennego charakteryzującej się największą zawartością tego pierwiastka. Dotychczas podczas uzdatniania w filtrach pospiesznych woda przepływała jedynie przez warstwę piasku, natomiast wprowadzenie dodatkowej, 40-centymetrowej warstwy antracytu przyczyni się do poprawy jakości uzdatnionej wody, w tym jej smaku i zapachu.  

Ozon z tlenu

Przebudowie filtrów pospiesznych towarzyszyła wymiana instalacji do produkcji ozonu. Podobnie jak w pozostałych warszawskich stacjach uzdatniania wody – „Filtry” przy ul. Koszykowej i „Praga” przy ul. Brukselskiej, ozon będzie wytwarzany nowoczesnymi metodami z czystego tlenu, a nie z powietrza, jak dotychczas.

Jednocześnie, dzięki nowoczesnym urządzeniom do wytwarzania ozonu, wdrożono rozwiązania, które pozwolą dodatkowo zaoszczędzić duże ilości energii. Zastosowano też najnowsze rozwiązania energetyczne oraz zamontowano aparaturę kontrolno-pomiarową, która charakteryzuje się wysoką niezawodnością i ma znaczący wpływ na usprawnienie pracy instalacji ozonowania wody.

Stabilne dostawy wody

W celu zagwarantowania mieszkańcom niezakłóconych dostaw smacznej kranówki, w Wieliszewie rozpoczęto także modernizację układów pompowych. Zadanie to ma istotne znaczenie nie tylko dla dzielnic Warszawy zaopatrywanych w wodę przez Zakład Północny.

Warto podkreślić, że MPWiK w m.st. Warszawie S.A. rozpoczęła realizację kolejnej, VI Fazy Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”. Zwieńczeniem modernizacji Zakładu Północnego będzie zbudowanie nowoczesnej instalacji ozonowania pośredniego i filtrów węglowych, co sprawi, że warszawska kranówka będzie jeszcze lepszej jakości.

Projekt: „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza V”

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content