Kręgosłup „z brzuszkiem”

Zdjęcie vouchera nie upoważnia do jego realizacji. Voucher można zakupić wyłącznie w przychodni Boramed przy ulicy Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 lub Boramed przy ul. Fieldorfa 10 lok. 315.

CYKL PROFILAKTYKI BÓLU KRĘGOSŁUPA

O kręgosłupie wiemy już wiele. Teraz pora, by te wiadomości, zarówno dotyczące profilaktyki, jak też działań „naprawczych” stosować ze zdecydowaniem, bez zbędnej zwłoki. BORAMED zaprasza do skorzystania z fizjoterapii, z której słynie także daleko poza granicami Warszawy, bo zatrudnieni tu fizjoterapeuci (osteopaci, rehabilitanci) są świetnie wykształceni, mają wielkie doświadczenie i wspaniałe podejście do pacjenta, bez względu na jego wiek i kondycję.

Każdy – osoby starsze, w średnim wieku, a nawet noworodki – w BORAMEDzie może liczyć na pogłębioną diagnozę i pomocną terapię.

Pomocy osteopaty powinny szukać także kobiety w ciąży, i to od samego początku. Wiadomo, że ból kręgosłupa to dolegliwość, która dotyka około ¾ ciężarnych. Zmiana ułożenia ciała, dźwiganie rosnącego i coraz cięższego brzuszka, to niemałe obciążenie i częsta przyczyna bólu. Ale nie jest jedyna! Do tego zmiana trybu życia, często też dodatkowo tycie, brak ruchu, a nawet noszenie zamiast, jak dotychczas, butów na wysokim obcasie – butów na płaskim. Choć ból kręgosłupa potrafi bardzo dokuczyć przyszłej mamie, zwykle nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla jej dziecka, choć są wyjątki – nie chodzi tu tylko o zażywanie leków przeciwbólowych. Nigdy nie wolno lekceważyć bólu kręgosłupa, jeśli towarzyszą mu omdlenia, gdy boli jednocześnie brzuch czy barki, gdy drętwieją nogi, gdy ból dodatkowo umiejscawia się w okolicy spojenia łonowego – to może świadczyć nawet o powikłaniach w ciąży i zagrożeniu dla dziecka. Nawet, gdy objawy dotyczą wyłącznie kręgosłupa, wpływają źle na samopoczucie ciężarnej, a tym samym – na dziecko. Wszelkie leki (tabletki, maści, żele, które przenikają do organizmu przez skórę) również mogą działać niekorzystnie. Dlatego właśnie tak ceniona i coraz powszechniejsza jest pomoc osteopaty.

– Medycyna to nie matematyka, tu nie zawsze dwa plus dwa równa się cztery – mówi znana osteopatka Weronika Dziemianowicz. – Kręgosłup kobiety w ciąży zmienia się bardzo: jedne krzywizny (odcinek szyjny i piersiowy) ulegają zmniejszeniu, inne (odcinek lędźwiowy) – przeciwnie, zwiększają się, zmienia się ustawienie stawów krzyżowo-biodrowych. To często powoduje dyskomfort, ostatnio miałam pacjentkę w 4 miesiącu ciąży i udało się jej bardzo skutecznie pomóc. Ważny jest ruch, ale jeśli ktoś przedtem nic nie robił, może sobie niechcący zaszkodzić. Potrzebna jest rozwaga. Istotne, by w porę wdrożyć terapię. To samo dotyczy dzieci, w tym nastolatków, i ich problemów z kręgosłupem w okresie wzmożonego wzrostu i przesiadywania przed komputerem.

– Czy panowie z brzuszkiem mają podobne problemy z kręgosłupem, jak kobiety w ciąży?

– Trochę tak. Trzeba przy tym pamiętać, że jeszcze przed trzydziestką kręgosłup każdego z nas zaczyna się zmieniać, wszystkie segmenty kręgosłupa ulegają powolnej dehydratacji, odwadniają się. Pewnie też wiele osób zauważa, że gdy wieczorem kładziemy się spać, jesteśmy nieco niżsi, ale gdy wstajemy po nocnym wypoczynku, jesteśmy wyżsi! Z wiekiem też zmniejszają się niektóre krzywizny. Im większe obciążenie kręgosłupa, tym bardziej trzeba o niego dbać – ostrzega Weronika Dziemianowicz. – W przypadku panów, przy takim obciążeniu, jak spory brzuch, objawy i dolegliwości są bardzo podobne, ale jest jedna ważna różnica: panowie wstydzą się prosić o pomoc, wstydzą się rozebrać, a wielu z nich nawet, gdy podda się badaniu przez osteopatę czy lekarza, ma wielkie opory przed podjęciem fizjoterapii. Niepotrzebnie, bo trudno żyć z bólem kręgosłupa (najczęściej w odcinku lędźwiowym, promieniującym do brzucha), dokuczającym w ciągu całego dnia. Zwłaszcza, gdy pojawia się tak zwany zespół końskiego ogona. Bez pomocy lepiej nie będzie, a tłumienie bólu nie zlikwiduje jego przyczyny. Warto pokazać się specjaliście: badamy odcinek lędźwiowy i krzyżowy, stawy biodrowe, sprawdzamy precyzyjnymi testami analitycznymi, np. z którego segmentu wychodzi ból, jaka jest ruchomość, czy występują napięcia itd., a potem dobieramy techniki lecznicze tak, by jak najlepiej pomóc pacjentowi.

Mało kto wie, czym jest wspomniany przez osteopatkę zespół ogona końskiego (cauda equina syndrome). Powstaje on między innymi  wskutek dyskopatii i ucisku na niektóre nerwy. Objawy są bardzo nieprzyjemne: niedowłady kończyn dolnych, zaburzenia czucia, niemożność oddania moczu (zwłaszcza po wstaniu z łóżka). Bóle mogą się nasilać podczas kaszlu czy zmiany postawy. Do tego dochodzą kłopotliwe zaburzenia czucia w obrębie narządów płciowych i wynikające z tego zaburzenia funkcji seksualnych.

Warto przypomnieć, że fizjoterapeuta jest jak lekarz, a tu, w BORAMEDzie, słyną z niezwykle przyjaznego, pełnego taktu i szacunku podejścia do pacjenta. Z ufnością warto powierzyć im swój problem, a potem cieszyć się życiem! AS 2017


Uwaga! Sprawdź swoje zdrowie! Fizjoterapeuta bezpłatnie Cię zbada i da konieczne wskazówki! Zgłoś się w dniach 7-16.12.2017, tel. 22 250 15 77. Liczba miejsc ograniczona. Świadczeniodawca wskazuje fizjoterapeutów do konsultacji i decyduje o ilości  miejsc.


Boramed Centrum Medyczne

ul. Bora-Komorowskiego 21, lok. 307 (wejście w pasażu handlowym)

tel. 22 250 15 77

Boramed REHABILTACJA

Fieldorfa 10 lok.315 (wejście w pasażu handlowym)

tel. 22 250 15 77

http://www.boramed.pl/

 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content