Książki z samochodu

Wawerski Bibliobus – czyli mobilna filia biblioteki, to dobra okazja dla zabieganych, którzy nie mają czasu na wizytę w tradycyjnej bibliotece.

Samochód można spotkać tam, gdzie nie ma jeszcze stacjonarnych wypożyczalni, czyli na Osiedlach Zerzeń i Las oraz na na Osiedlu Wawer, gdzie biblioteka jest remontowana. Pojawia się też podczas różnych wawerskich wydarzeń.

To nie jest nowy pomysł. Tego typu mobilne biblioteki funkcjonują już od dawna. Kiedy analizowałem obszarowo naszą dzielnicę i zasięg oraz dostępność bibliotecznych filii od razu zauważyłem, że te dalsze osiedla mają zdecydowanie utrudniony dostęp do zasobów bibliotecznych. Uznałem, że taka forma będzie skuteczną choćby namiastką kontaktu z bibliotekami i promocją czytelnictwa. Funkcjonuje to już drugi rok i obserwujemy coraz większe zainteresowanie. Ludzie przychodzą, wyrabiają karty biblioteczne, wypożyczają książki, z czego się bardzo cieszę – mówi dyrektor Biblioteki Publicznej Dzielnicy Wawer Jacek Czarnowski.

W Bibliobusie dostępnych jest do wypożyczenia kilkaset (od 500 do 700) pozycji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ponadto istnieje możliwość oddania wypożyczonych książek (ale tylko tych z filii przy ul. Trawiastej 10 w Aninie) i zamówienia ich do wypożyczenia (również poprzez filię w Aninie). W tym drugim przypadku wystarczy zadzwonić pod numer (22) 815 33 21 wewnętrzny 26 lub wysłać e-mail na adres anin@bibliotekawawer.pl. Zamówione książki zostaną dostarczone na określony przystanek podczas kolejnego dyżuru.Bibliobus można spotkać do końca października na:

* Osiedlu Wawer (okolica biblioteki przy ulicy Błękitnej 32) – poniedziałki w godzinach 14-18; czwartki w godz. 11-15; * Osiedlu Las (boisko sportowe przy ul. Henryka Łasaka) – środy w godz. 14-17;

* Osiedlu Zerzeń (parking przed kościołem pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. Trakt Lubelski 157) – wtorki w godz. 15-18.