Kultura w pałacyku
W zabytkowym domu Ksawerego Konopackiego przy Strzeleckiej 11/13 na Pradze praca remontowa wre, oczywiście pod czujnym okiem konserwatora zabytków. To wyjątkowe miejsce powoli odzyskuje dawny blask. Powstanie tam dom kultury, w którym mile widziani będą zarówno młodsi jak i starsi.
Jak informuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który odpowiada za realizację miejskich projektów inwestycyjnych dotychczas zostały wykonane roboty rozbiórkowe (m.in.: rozbiórki posadzek betonowych i opasek żelbetowych w piwnicach). Ponadto została zdemontowana stolarka drzwiowa i okienna w całym budynku oraz rozebrano drewniane klatki schodowe. Zrealizowano także zalecenia mykologa i odgrzybiono cały obiekt. Zastosowanie wyłącznie środków grzybobójczych byłoby mało skuteczne, wobec czego wykonawca zdecydował się na skucie wszystkich tynków – wewnętrznych i zewnętrznych i na miejscowe wypalanie murów. Aktualnie prowadzone są prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji budynku polegające na podbiciu fundamentów oraz jego spięcia ściągami stalowymi.
W wyremontowanym budynku powstanie dom kultury z salami wielofunkcyjnymi, w tym m.in z kącikiem dla maluchów, klubem seniora czy galerią, która ma być miejscem spotkań, pracownią mody i szycia. Znajdzie się też miejsce dla pracowników domu kultury i na siedziby różnych organizacji. Na poddaszu mają odbywać się lekcje muzyki, baletu czy tańca. Ciekawym dopełnieniem będzie ogród, otaczający pałacyk i taras, który powstanie nad salą widowiskową.
Dom Ksawerego Konopackiego nazywany również „Pałacykiem Konopackiego” jest zabytkowym budynkiem, jednym z najcenniejszych dla historii warszawskiej Pragi. W czasach, gdy Nowa Praga przeżywała rozkwit, skrzyżowanie ulicy Środkowej i Strzeleckiej było najważniejszym, centralnym punktem dzielnicy. Budynek wzniesiony został w latach 1861-1866 według projektu nieznanego architekta dla właściciela i założyciela dzielnicy, czyli właśnie Ksawerego Konopackiego.
– Budynek jest ciekawy, bo prezentuje styl neorenesansu lat 60. XIX wieku. Nazywany był zwyczajowo pałacykiem, ale tak naprawdę mieściło się w nim kilka mieszkań. Pozostały po nich osobne wejścia z różnych stron budynku. Jedno z mieszkań zajmował Ksawery Konopacki – wyjaśnia przewodnik Karol Bulski z grupy Praska Ferajna.
W 1881 roku budynek zmienił właściciela i przeszedł w ręce Rosjanina, emerytowanego generała księcia Agafona Wachwachowa. W kolejnych latach pałacyk był własnością spółki żydowskich przedsiębiorców – Endelmana i Papiernego. W 1924 roku nieruchomość i teren wokół niej zostały zakupione przez miasto z przeznaczeniem na cele oświatowe (przedszkole, szkoła). Po II wojnie światowej mieściły się tam mieszkania komunalne. Ze względu na zły stan techniczny budynku, wykwaterowano stamtąd wszystkich lokatorów. W 2005 roku został wpisany do rejestru zabytków, a po latach doczekał się wreszcie remontu.
– Mam nadzieję, że remont będzie rzetelnie przeprowadzony. Trudno sobie wyobrazić, żeby budynek nie odzyskał pierwotnego wyglądu. Jeśli chodzi o wnętrza, to pomysły na ich nowe przeznaczenie wydają się dobre. Jeżeli nowe centrum kulturalne będzie miało ciekawą ofertę i będzie organizowało życie lokalnej społeczności, to dawne centrum Nowej Pragi może znowu stać się właśnie centrum, jak przystało na ulicę „Środkową”. Obecnie życie Nowej Pragi grawituje w kierunku ul. Wileńskiej i okolic placu Wileńskiego, zatem warto ożywić jej dawne centrum, w końcu to właśnie kryje się pod nadużywanym słowem „rewitalizacja” – podsumowuje Karol Bulski.
Jak podaje Miasto, zakończenie prowadzonego remontu planowane jest na połowę przyszłego roku. Koszt robót budowlanych to 13 milionów złotych.
Fot. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta