Kup karton soku…
Kup karton soku… Reszta zrobi się prawie sama!
Soki warzywne – znakomita baza do sporządzania zup. To proste: wlewasz sok pomidorowy czy wielowarzywny do garnka, dodajesz ½ jego objętości rosołu (może być z kostki, ale ja nie przepadam za tym rozwiązaniem). Do tego ciut soli, czosnku, pieprzu, może słodkiej, mielonej papryki, bazylii, oregano, rozmarynu. Co kto lubi. Całość wystarczy zagotować. Podając, można dać kleks kwaśnej śmietany, do tego kluseczki lub groszek ptysiowy.
Sok pomidorowy – pamiętajmy, że im dłużej gotowany jest pomidor, tym więcej zawiera szalenie zdrowego likopenu, chroniącego przed nowotworami i chorobami układu krążenia. Sok wlewamy do szerokiego, płaskiego naczynia i odparowujemy – mieszając – do zagęszczenia. Wtedy doprawiamy (sól, pieprz, papryka, odrobina cukru i zioła). Świetny na zimno do kanapek pod sery i wędliny, zamiast masła, oraz na gorąco, na przykład na pizzę czy z kopytkami, posypany tartym żółtym serem.
Sok jabłkowy – boczek pokrój w małą kostkę, podsmaż na patelni, dodaj sporo siekanej cebuli, a gdy leciutko się zarumieni, siekaną kiszoną kapustę i podduś. W tym czasie gotuj w niewielkiej ilości osolonej wody ziemniaki i marchewkę w kostkę. Połącz z zawartością patelni, dodaj listek laurowy oraz pół na pół sok jabłkowy i wodę tak, by „z górką” przykryć zawartość garnka. Gdy wszystko jest miękkie, dopraw do smaku i ewentualnie zagęść odrobiną mąki. Podając, posyp koperkiem lub natką pietruszki. Sycąca, pożywna zupa.
Sok jabłkowy czy pomarańczowy jest też świetny do duszenia w nim filetów z kaczki z czosnkiem, miodem, majerankiem i odrobiną octu balsamicznego.
Sok winogronowy ciemny – odparuj do 1/5 objętości, dodaj nieco imbiru, miodu, ew. soku cytrynowego czy kilka łyżek wina – świetny, wyrazisty sos do białego mięsa pieczonego i gotowanego, a także do schabu i pasztetów, na zimno i na gorąco.
Soki owocowe: jabłkowy, gruszkowy – zagotuj, dodaj gotową galaretkę o odpowiednim smaku wymieszaj i ostudź. Smakuje nadzwyczajnie! Można dodać żelatynę zamiast galaretki, ale wtedy warto „podkręcić” smak cukrem i sokiem cytrynowym.
Pyszna Józia