Kurtyny wodne i kranówka na upały
Do Warszawy dotarła fala upałów. Stolica pomoże mieszkańcom znaleźć ochłodę rozstawiając kurtyny wodne oraz beczkowozy z warszawską kranówką w popularnych lokalizacjach oraz apeluje, aby zadbać o odpowiednią ochronę siebie oraz zwierząt.
W najbliższych dniach temperatura powietrza w Warszawie może przekraczać 30 stopni Celsjusza. To może mieć wpływ na samopoczucie oraz zdrowie mieszkańców, dlatego w centrum miasta pojawią się kurtyny wodne, które pozwalają znaleźć ochłodę i nawilżają powietrze w okolicy rozpryskując mgiełkę wodną na wysokości ok. 1-2 metrów. Wodne pióropusze będą działały od piątku (18 czerwca) do czasu ustania upałów w dziewięciu popularnych lokalizacjach:
- Plac Zamkowy,
- Krakowskie Przedmieście przy Pomniku Mikołaja Kopernika,
- Pl. Trzech Krzyży przy Pomniku Wincentego Witosa,
- Pl. Konstytucji (od strony ul. Waryńskiego),
- Pl. Defilad (w okolicy skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej)
- Ul. Floriańska (przy Bazylice Św. Floriana),
- Płyta Desantu przy ul. Solec (Bulwar Flotylli Wiślanej),
- Ul. Nowy Świat przy ul. Smolnej,
- Przy Skwerze Hoovera.
Dodatkowo w miejscach, w których planowane są wydarzenia dla mieszkańców, na wniosek jednostek miejskich, Wodociągi Warszawskie rozstawią beczkowozy z warszawską kranówką. Pojawią się m.in. pod Pałacem Kultury i Nauki, na Żoliborzu (Kępa Potocka), na Ursusie, Wilanowie oraz w Lesie Bielańskim.
Upałów nie można lekceważyć
Jednocześnie miasto apeluje, aby w czasie upałów chronić się przed słońcem i dbać o odpowiednie nawodnienie. Dotyczy to szczególnie seniorów i dzieci. Ich organizmy najgorzej reagują na upały. W najbliższych dniach nie powinni zbyt długo przebywać na dworze. Osoby starsze powinny być otoczone uważną opieką.
Należy również pamiętać, że upały mogą być równie dotkliwe dla ludzi, jak i zwierząt. W tym czasie nie wolno zostawiać czworonożnych podopiecznych na otwartym i nasłonecznionym terenie, np. przed sklepem. Pupili, w żadnym wypadku, nie można pozostawiać również w zamkniętych samochodach – nawet na przysłowiową „minutkę”.
Czworonogom należy zapewnić także nieograniczony dostęp do świeżej, czystej wody – również w czasie spacerów. Wychodząc z domu należy pamiętać, by zabrać wodę dla siebie i naszych podopiecznych.
W gorącym okresie szczególnej pomocy potrzebują także dzikie ptaki i inne wolno żyjące zwierzęta. Wszystkie one chętnie skorzystają z wody udostępnionej w płaskich naczyniach, ustawionych w cieniu.
Wszelkie informacje o błąkających się zwierzętach (porzuconych, zagubionych), a także pozostawionych w pojazdach, należy niezwłocznie zgłaszać do Eko-Patrolu Straży Miejskiej pod całodobowym numerem telefonu 986. /um/