Łąka na miarę naszych możliwości

łąka po skoszeniu

Kwietne łąki w Warszawie od kilku lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W mieście pojawiły się nawet łąkomaty.

Jedna z takich łąk została właśnie skoszona. Po kwietnym kobiercu nie ma ani śladu, zostały tylko resztki trawy i przebijająca ziemia, czytamy na jednej z grup na FB.
Skoszona łąka na Saskiej Kępie przy ul. Nobla powstała dzięki projektowi w ramach Budżetu Obywatelskiego za ponad 36 tys. zł. „Wkrótce między garażami a ul. Nobla powstanie „Ptasi ogród” wybrany przez mieszkańców w 2016 roku. Czas zadbać o skwer między garażami a przejściem wzdłuż płotu kościoła. W ramach projektu wymieniony zostanie chodnik prowadzący z ul. Nobla na ul. Saską, a na skwerze pojawi się łąka kwietna” – czytamy na stronie budżetu. /ciąg dalszy tekstu pod zdjęciem/

łąka po założeniu
Foto: Tadeusz Rudzki

Pod koniec lutego br. na stronie projektu pojawiła się informacja o tym, że wymieniono chodnik prowadzący z ul. Nobla na ul. Saską, a na skwerze założono łąkę kwietną. Zakupiono także kosz, poidełko oraz budki dla ptaków.

9 czerwca br. mieszkańców zbulwersował widok skoszonej łąki. Sytuacją jest rozczarowany autor projektu Tadeusz Rudzki, który w kwietniu br. pisał do ZGN Praga Południe:

„Mijają kolejne miesiące (a nawet lata), a nadal nie doszło do montażu kosza, ławki i poidełka. Będę bardzo wdzięczny za interwencję, bo to zostało wybrane w budżecie obywatelskim już ładnych kilka lat temu, a nadal nie doczekało się realizacji… Łąka kwietna funkcjonowała tam w poprzednich latach, potem zanikła, bo ZGN przestał o nią dbać”.

My również zwróciliśmy się z pytaniami do ZGN Praga Południe, czy łąka była skoszona zgodnie z obowiązującymi zasadami oraz czy jej koszenie wykonał wykwalifikowany pracownik. Zapytaliśmy również o zakupione, lecz niezainstalowane budki, poidełka i kosz.

– Uprzejmie informuję, że skoszenie tzw. łąki kwietnej nie prowadzi do jej zniszczenia/likwidacji. Wykoszenie łąk jest zabiegiem wręcz niezbędnym w pielęgnacji tego typu użytku zielonego. Zalecane jest dwukrotne koszenie łąki. Pierwsze koszenie wykonuje się w czerwcu bądź lipcu, drugie we wrześniu – odpowiedział nam Czesław Polański z ZGN Praga Południe. – Na skwerku zamontowana w ramach BO została jedna budka, pozostałe dwie, aby zachować właściwe odległości, zamontowano przy Zwycięzców 45 i Saskiej 48. Tzw. łąkę kosił pracownik wykwalifikowany. Do koszenia wykorzystano kosy mechaniczne. Skoszono na wysokość 8–10 cm. Podkreślam, że nie ma mowy o likwidacji łąki kwietnej. Koszenie łące nie zaszkodzi, a wręcz pomoże utrzymać w ryzach silnie rosnące rośliny – dodaje.

Pracownicy ZGN nic nie wiedzą o koszu i poidełkach…
Czy łąka na Saskiej Kępie jest jak miś z filmu Barei, który w oparciu o sześć instytucji ma sobie zgnić, czyli w tym wypadku uschnąć? Gdzie są poidełka i kosz podobno już dawno zakupione? Czy ZGN pielęgnację łąki wykonał jednak prawidłowo? Czas pokaże… /om/

koszenie łąki

Foto: zdjęcie od czytelnika (łąka po koszeniu), Tadeusz Rudzki (łąka po założeniu)Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content