Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Większość z nas co jakiś czas udaje się do lekarza na rutynowe badania. Wykonywanie kontrolnego badania ogólnego krwi u zdrowej osoby zalecane jest co roku, niezależnie od wieku. Dlaczego tak często zapominamy o tym w przypadku naszych czworonożnych pupili?

Żyją one krócej niż my, dlatego ich proces starzenia się zachodzi szybciej. Robiąc naszym zwierzakom kontrolne badania krwi (najczęściej morfologię, podstawowe parametry wątrobowe, a u zwierząt w starszym wieku również tarczycę), mamy szansę na szybkie wyłapanie nieprawidłowych zmian zachodzących w ich organizmach.

Chorobą, która długi czas potrafi być bezobjawowa lub jej objawy nie wzbudzają większych podejrzeń wśród domowników jest przewlekła niewydolność nerek. Sygnałem rozwijającej się choroby może być jedynie osłabienie, które można zrzucić na karb wieku, utrata apetytu, wymioty co kilka dni lub codziennie, pogorszenie stanu okrywy włosowej. Choroba lubi postępować powoli, a właściciel do lekarza weterynarii udaje się najczęściej, gdy objawy są już mocniej nasilone. Często wtedy okazuje się, że stadium choroby jest już zaawansowane.

W walce z chorobą nie jesteśmy z góry skazani na niepowodzenie (choć rokowanie jest bardzo ostrożne) nawet, jeśli mamy do czynienia z zaawansowanym stadium. Intensywne leczenie szpitalne może pomóc naszemu zwierzakowi wyjść z najgorszego stanu oraz zapewnić lepszy komfort życia na kolejne lata. Jednak muszą to być lata pod stałą kontrolą lekarską na specjalnej diecie oraz suplementacji. Często chorobie nerek towarzyszą inne przypadłości, np. nadmierny kamień nazębny. Należy pamiętać, że jest to bardzo ważny aspekt leczenia choroby nerek, dlatego nie bójmy się wykonywać sanacji jamy ustnej u pacjenta nerkowego! Jeśli jest dobrze przygotowany oraz znieczulany przez anestezjologa i monitorowane są w trakcie zabiegu najważniejsze parametry życiowe – ryzyko związane z powikłaniami po narkozie znacznie się zmniejsza. Najważniejsza jest jednak – jak zawsze – prewencja! Dlatego najlepiej podczas każdego rutynowego szczepienia lub przeglądu ogólnego zwracać uwagę co lekarz weterynarii mówi na temat zębów naszego pupila.

Jeśli nasz zwierzak jest już w średnim lub starszym wieku, warto robić mu regularnie kontrolne badania, żeby jak najwcześniej wyłapać ewentualne problemy i podjąć odpowiednie kroki – czasem wystarczy jedynie dobrana przez lekarza weterynarii suplementacja lub dieta.

lek. wet. Anna Drzazgowska

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content