Listopad w warszawskim ZOO

Listopad w warszawskim ZOO

Listopad w tym roku nas zaskoczył. Jeszcze na dobre nie minęła jesień, a już nastała zima. W pierwszej połowie listopada było ciepło i wiele zwierząt w warszawskim ZOO cieszyło się jesiennym słońcem. Aż tu nagle się ochłodziło i spadł śnieg. Wiele egzotycznych gatunków musiało opuścić zewnętrzne wybiegi i zamieszkać w ogrzewanych pawilonach. Ale są i takie, którym śnieg i mróz nie straszne, jak choćby irbisy – piękne koty, w naturze zamieszkujące tybetańskie góry. Zobaczmy, co ciekawego wydarzyło się w stołecznym ogrodzie zoologicznym w listopadzie.

Młode korońce

Choć nastała jesień, a właściwie to już zima, w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie wciąż przychodzą na świat młode zwierzęta. Nie ma w tym nic dziwnego. Przecież wiele żyjących tu gatunków pochodzi w krajów, gdzie właśnie teraz nastała wiosna. Nie mówiąc już o tym, że przebywają w ciepłych i odpowiednio oświetlonych pomieszczeniach.

Tak jest wśród ptaków. Właśnie w ptaszarni wykluło się pisklę korońca plamoczubego. Maluch opuścił już gniazdo i pod czujną opieką rodziców oraz starszego brata poznaje nowe otoczenie.

Korońce to największe gołębie na świecie, które w naturze zamieszkują Nową Gwineę. Znamy cztery gatunku tych ptaków. Koroniec plamoczuby dorasta do 66-74 cm długości i 2,5 kg wagi. Żyje w parach lub w małych grupach, a jego pożywieniem są owady, owoce i nasiona. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem z powodu kurczenia się jego naturalnych siedlisk oraz kłusownictwem.

Listopad w warszawskim ZOO

Inni nowi mieszkańcy ptaszarni warszawskie ZOO

Ptaszarnia stołecznego ogrodu zoologicznego wzbogaciła się nie tylko o młodego korońca. W listopadzie zamieszkała w niej para kurtaczków prążkobrzuchych. Warto podkreślić, że osobniki te są jedynymi przedstawicielami tego gatunków, które możemy oglądać w polskich ogrodach zoologicznych.

Kartaczki to bardzo ciekawe ptaki. Zachowaniem przypominają żyjące w Polsce strzyżyki, ale są od nich znacznie większe. Większość czasu spędzają na ziemi, gdzie szukają pokarmu, skacząc z jednego miejsca na drugie. Mają bardzo krótki ogon, który razem z krępą budową ciała tworzy charakterystyczną sylwetkę.

Ojczyzną kartaczków prążkobrzuchych jest Jawa, gdzie często widuje się je w towarzystwie kanczyli jawajskich. Dlatego są doskonałym towarzystwem dla kanczyli mieszkających w ptaszarni warszawskiego ogrodu zoologicznego. Jak donoszą opiekunowie ptaszarni, ptaki, podobnie jak ich dzicy kuzyni, korzystają z sąsiedztwa kanczyli, które swoimi drobnymi racicami spulchniają warstwę ściółki, spośród której kurtaczki wybierają smakowite owady.

Listopad w warszawskim ZOO

Melody opuściła stołeczne ZOO

W pierwszej połowie listopada Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie opuściła Melody. 2,5-letnia samica antylopy bongo pojechała do wrocławskiego ZOO, gdzie dołączyła do samca imieniem Majkel. Z czasem do wrocławskiego stada dołączą pewnie kolejne samice, ale póki co Melody jest tą pierwszą i jedyną.

W stołecznym ogrodzie zoologicznym pozostały cztery dorosłe samice tego gatunku i samiec Franek. Franek na co dzień przebywa na oddzielnym wybiegu, ale w tym roku miał już okazję bliższego spotkania z sąsiadkami zza płota, więc może za jakiś czas znowu będą młode.

Melody doskonale zaadoptowała się w nowym domu. Jest więc szansa, że również wrocławskie ZOO doczeka się młodych tego gatunku. Jest to bardzo ważne, ponieważ bongo są zagrożone wyginięciem. W naturze pozostało mniej niż 100 osobników. Ojczyzną tych antylop są afrykańskie last tropikalne i góry w Dolinie Konga. Aktywne są przede wszystkim w nocy. Dorastają do 1,1-1,3 metra wysokości w kłębie i 1,7-2,5 metra długości. Samice ważą 210-235 kg, samce 240-405 kg.

Listopad w warszawskim ZOO

Nowy plac zabaw

6 listopada 2023 roku ruszyły przebudowa placu zabaw w stołecznym ZOO. Zmodernizowany obiekt będzie nowocześniejszy i bardziej ekologiczny. Pojawią się w nim strefy zabaw dla dzieci z różnych grup wiekowych, a także przestrzeń integracyjna dla dzieci i dorosłych oraz część przeznaczona dla seniorów.

Więcej o tej inwestycji możecie przeczytać w innym artykule na naszej stronie:

W warszawskim ZOO powstaje nowy plac zabaw!

/JPN/

lokalny portal informacyjny w Warszawie

Źródło i foto: warszawskie ZOOerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content