Majówka Aniołów

W ostatni weekend maja na Grochowie odbyła się impreza dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. „Majówka Aniołów” sześciu lat organizowana jest w ogrodach parafii Najczystszego Serca Maryi przy placu Szembeka.

Społeczeństwo polskie coraz bardziej obyte jest świadome tego, że niepełnosprawni są wśród nas. Niemniej, łatwiej jest choćby nawiązać kontakt z osobą niepełnosprawną ruchowo niż z niepełnosprawną intelektualnie. – Ludzie pełnosprawni wstydzą się i boją niepełnosprawnych intelektualnie – wyjaśnia pedagog Iwona Kulczyk pomysłodawczyni „Majówki Aniołów”. – Nasza impreza jest skierowana do młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, ale tak naprawdę jej celem jest też otworzenie zdrowych ludzi na problemy osób niepełnosprawnych intelektualnie. Chcemy zdrowym dzieciom pokazać jak dużą wartością jest kontakt z niepełnosprawnymi.

W tej wyjątkowej majówce wzięło udział 130 uczniów szkół specjalnych z ul. Weterynaryjnej, Kordeckiego, Namysłowskiej i Długiej. Z niepełnosprawnymi intelektualnie bawiło się blisko 80 wolontariuszy z dwóch południowopraskich placówek – ZS nr 5 im. Stefana Kisielewskiego i ZS Spożywczo-Gastronomicznych oraz śródmiejskiej podstawówki nr 75 im. Marii Konopnickiej i CII LO z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Józefa Woźniaka z Targówka.

Organizatorzy „Majówki Aniołów” przygotowali kilkanaście punktów, w których wolontariusze aktywizowali niepełnosprawnych. Był m.in. punkt przeciągania liny, puszczania baniek mydlanych, dekorowania ciasteczek,czy z zabawami muzycznymi. – Jak ci nasi niepełnosprawni rówieśnicy potrafią się fajnie cieszyć! – mówiła „Mieszkańcowi” jedna z wolontariuszek. Nieocenioną i fachową  pomocą w prowadzeniu imprezy służyli studenci z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– Pierwszy raz wzięliśmy udział w „Majówce Aniołów” i nasi uczniowie już zapowiedzieli, że w przyszłym roku chcą tu znowu przyjść – mówi pedagog Aleksandra Rosińska z SP nr 75. – Oczywiście, przed imprezą odbyliśmy z wolontariuszami w „Kisielu” spotkanie, na którym uczyli się jak postępować i współpracować z niepełnosprawnymi intelektualnie.

– Bardzo się cieszę, że nasze anioły, dzieci niepełnosprawne i pełnosprawne, tak dobrze czują się w naszych ogrodach, i że w tę akcję włączają się z pomocą parafianie. Myślę, że na jubileuszową, dziesiątą edycję „Majówki Aniołów” zaprosimy tu uczniów ze wszystkich warszawskich szkół specjalnych – zapowiada ks. Krzysztof Ukleja, proboszcz parafii Najczystszego Serca Maryi.

Tegoroczną „Majówkę Aniołów” patronatem honorowym objęli: Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej bp. Romuald Kamiński, rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński oraz burmistrz Pragi Południe Tomasz Kucharski.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content