Małe malajki w warszawskim ZOO
W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie wykluły się pisklęta malajki. Wydarzenie godne uwagi, ponieważ stołeczny ogród po raz pierwszy w historii doczekał się przychówku tego zagrożonego wyginięciem gatunku kaczki.
Tych siedem uroczych maluchów można już zobaczyć w ptaszarni, gdy dzielnie biegają za swoją mamą. (Jak wszystkie kaczki, malajki są bowiem zagniazdownikami, czyli ich pisklęta tuż po wykluciu opuszczają gniazdo i podążają za rodzicem – w przeciwieństwie do tzw. gniazdowników, które przychodzą na świat nagie i ślepe, i muszą przebywać w gnieździe.)
Pisklęta malajki przyszły na świat pod koniec lipca, ale dopiero teraz warszawskie ZOO ogłosiło ich istnienie. Warto zaznaczyć, że to pierwszy przychówek tego gatunku nie tylko w stołecznym ogrodzie zoologicznym, ale również pierwszy w naszym kraju! Co więcej spośród 25 europejskich ogrodów zoologicznych, które hodują te ptaki, tylko dwa doczekały się w tym roku ich młodych (jednym z nich jest właśnie warszawska placówka).
Jest się z czego cieszyć, ponieważ malajki są zagrożone wyginięciem. Każde wyklute pisklę jest więc na wagę złota. W 2002 roku liczba dziko żyjących przedstawicieli tego gatunku szacowana była na zaledwie 800 osobników.
Kaczka malajka
Malajka, czyli piżmówka malajska (Asarcornis scutulata) jest gatunkiem dużych ptaków wodnych zaliczanych do rodziny kaczkowatych (Anatidae). Jest więc krewniaczką naszych domowych kaczek – odległą co prawda, ale jednak.
Ojczyzną tego gatunku są północno-schodnie Indie i południowo-wschodnia Azja. Malajki preferują leśne rzeki, strumyki i bagniska, gdzie żyją w parach lub samotnie. Gniazda zakładają w dziupli lub na ziemi. Ich pokarmem są rośliny i drobne zwierzęta (ryby, ślimaki, pająki i owady.
Jacek P. Narożniak
Lokalny Serwis Informacyjny Gazety Mieszkaniec
Źródło i foto: Warszawskie ZOO