Mężczyzna, który zabrał pamiątkową tablicę nie zostanie ukarany!

Przypomnijmy, że chodzi o tablicę upamiętniającą dwóch uczestników słynnego zamachu na Franza Kutscherę w 1944 roku. W styczniu tego roku została zdjęta i oddana do renowacji przez członka jednej z grupy rekonstrukcyjnej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mężczyzna zrobił to bez zgody i wiedzy władz miasta. O niczym nie wiedzieli nawet pracownicy muzeum, do którego tablica trafiła! (Czytaj Skradziono pamiątkową tablicę z Mostu Śląsko-Dąbrowskiego)

Tablica nie została skradziona!

Sprawa odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych, gdy w piątek rano, 14 stycznia 2022, na profilu na Twitterze stołecznego Ratusza pojawiła się informacja o tym, że z Mostu Śląsko-Dąbrowskiego skradziono tablicę upamiętniającą żołnierzy AK!. Po około dwóch godzinach Ratusz opublikował kolejny post, w którym mogliśmy przeczytać, że tablica już się znalazła w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej na Sadybie.

Mężczyzną, który dostarczył tablicę do muzeum, był jeden z członków zarządu Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” i „Parasol”. Wyjaśnieniem motywów jego działania zajęła się policja.

W zeszłym tygodniu warszawska prokuratura poinformowała o zakończeniu postępowania i odmowie wszczęcia śledztwa. O powód tej decyzji zapytaliśmy rzeczniczkę Prokuratury Rejonowej Praga-Północ, Katarzynę Skrzeczkowską.

Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Północ w Warszawie odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie o czyn z art. 278§1 kk, gdyż zachowanie mężczyzny nie nosiło znamion czynu zabronionego. Brak było po stronie tego mężczyzny zamiaru przywłaszczenia mienia. Wszystkie okoliczności zdarzenia wskazują na to, że działał on tylko i wyłącznie z zamiarem renowacji tablicy – powiedziała “Mieszkańcowi”.

W Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej tablica została oczyszczona z korozji i resztek starej farby. Następnie specjaliści zabezpieczyli ją bezbarwnym podkładem epoksydowym i pomalowali lakierem ceramicznym. Po zakończeniu prac, tablica wróciła na swoje miejsce. /jn/

Foto: Adrian Grycuk, Wikimedia Commons (Licencja)



error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content